Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
V oddaji Beremo beremo smo tokrat predstavili zgodbo Luca di Tolveja iz Milana, ki je bil od trinajstega do enaintridesetega leta gej. V knjigi (ki je v slovenskem prevodu pred kratkim izšla pri Založbi Emanuel) Luca zaupa zgodbo svojega otroštva, opiše svoj istospolni način življenja in etape, ki so pripeljale do tega, kar je danes.
Ko Jezus opisuje sebe v Janezovem evangeliju, opisuje več kot samo sebe. Spomnimo se, da evangelij govori o njem kot utelešeni božji besedi, ki izhaja iz Boga. Ko govori, Jezus ne govori iz sebe, temveč izgovarja to, kar po njem v človeški govorici izgovarja Bog. Ko torej opisuje sebe, opisuje hkrati Boga. To ima velike posledice za interpretacijo tega besedila.
Odlomek, ki smo ga prebrali ali slišali danes, je iz Lukovega evangelija in govori o tem, kako so se učenci srečali z Jezusom po tem, ko je že vstal od mrtvih. Prva vrstica je iz pripovedi dveh učencev, ki sta na poti iz Jeruzalema proti domu srečala tujca, ki jima je z razlago svetih spisov povedal, kaj in zakaj se je zgodilo z Jezusom v Jeruzalemu.
Vera v Jezusa in zaupanje v njegov nauk sta rešilni bilki za tiste, ki se podajo za njim na pot. Ta pot je pot preobražanja celotne človekove osebe, ki potuje iz teme v svetlobo. Končni cilj te poti je vstopiti v enost z Bogom, tako kot je Jezus eno z Bogom: to je osrednje krščansko sporočilo, kot ga najdemo v Janezovem evangeliju.
Današnji odlomek nas popelje v doživljajski svet Jezusovih učencev, ki odkrijejo, da je Jezusovo truplo izginilo iz groba. Marija Magdalena je v Janezovem evangeliju učenka, ki je Jezusa stalno spremljala in je bila navzoča ob njem kot učitelju, mučencu in tudi ob njegovem truplu. Ker je bil njen pogled neprestano uprt vanj, je postala tudi prva priča njegovega izginotja in kasneje vstajenja.