Glas za poroštvo TEŠ6 tudi glas za 1320 smrtnih žrtev

| 12.06.2012, 18:48 Blaž Lesnik

TE Šoštanj in njen šesti blok danes odmevata zaradi obiska kriminalistov pri vodjih projekta. A tudi vpliva TEŠ6 na zdravje in okolje še zdaleč nista zanemarljiva. Greenpeace Slovenija je danes predstavil rezultate raziskave, po kateri bo TEŠ 6 zagotovil šestkrat manj delovnih mest, kot bo zaradi njegovega obratovanja v tem času umrlo ljudi.

Družbeni strošek energije iz Šoštanja – posledice kurjenja lignita za zdravje ljudi in narodno gospodarstvo. To je naslov raziskave, ki jo je izdelala organizacija Greenpeace Slovenija po metodologiji Evropske agencije za okolje. Poročilo ugotavlja, da bo TEŠ6 zaradi onesnaženja zraka, ki je posledica kurjenja lignita, povzročil od 33 do 48 smrti na leto in od 168 do 242 milijonov evrov letne škode slovenskemu narodnemu gospodarstvu.

Kurjenje premoga povzroča emisije številnih snovi, od žveplovega dioksida, arzena, klora, svinca..., prašnih delcev in radioaktivnih snovi. Vse med njimi imajo lahko negativne vplive na zdravje. Ob tem Premogovnik Velenje z izpihanim zrakom v ozračje izpušča težke kovine. Na letni ravni te količine znašajo 35 ton svinca, 35 ton kroma, 3,5 tone kadmija in 17,6 tone mangana. Zaradi teh onesnaževal so različne bolezni, denimo bolezni dihalnega aparata ali alergije, v bližini termoelektrarn bistveno pogostejše kot drugje. Kurjenje premoga poveša tudi umrljivost v okolici kurilne naprave. Če so se torej razprave o TEŠ6 do zdaj vrtele okrog zadovoljevanja energetskih potreb Slovenije in finančnega ozadja zgodbe o šestem bloku, se z Greenpeacovo raziskavo odpirata dve pomembni temi: vpliv na zdravje in okolje. Raziskava ugotavlja, da bi delovanje TEŠ6 povzročilo vsaj 1320 smrti v 40 letih obratovanja.

Pri Greenpeace Slovenija poudarjajo, da izgradnja novih elektrarn na premog ni niti potrebna niti koristna. Vlaganje v nove, napredne in inovativne tehnologije s področja učinkovite rabe energije in obnovljivih virov predstavlja tudi velike možnosti za razvoj. Študije in izkušnje iz tujine ugotavljajo, da lahko za vsako opuščeno delovno mesto v premogovniškem in jedrskem sektorju pridobimo 7 novih v sektorju učinkovite rabe in obnovljivih virov energije.

Simbolično akcijo Še je čas predstavljajo glinenčki – to so majhni glineni kipci, ki ponazarjajo 1320 potencialnih žrtev štiridesetletnega delovanja TEŠ 6. Z njimi bodo 21. junija – ob dnevu odločanja o državnem poroštvu – protestirali pred DZ.

Je še čas?
Je še čas? © ARO

 

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...