Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Glas za poroštvo TEŠ6 tudi glas za 1320 smrtnih žrtev

| 12.06.2012, 18:48 Blaž Lesnik

TE Šoštanj in njen šesti blok danes odmevata zaradi obiska kriminalistov pri vodjih projekta. A tudi vpliva TEŠ6 na zdravje in okolje še zdaleč nista zanemarljiva. Greenpeace Slovenija je danes predstavil rezultate raziskave, po kateri bo TEŠ 6 zagotovil šestkrat manj delovnih mest, kot bo zaradi njegovega obratovanja v tem času umrlo ljudi.

Družbeni strošek energije iz Šoštanja – posledice kurjenja lignita za zdravje ljudi in narodno gospodarstvo. To je naslov raziskave, ki jo je izdelala organizacija Greenpeace Slovenija po metodologiji Evropske agencije za okolje. Poročilo ugotavlja, da bo TEŠ6 zaradi onesnaženja zraka, ki je posledica kurjenja lignita, povzročil od 33 do 48 smrti na leto in od 168 do 242 milijonov evrov letne škode slovenskemu narodnemu gospodarstvu.

Kurjenje premoga povzroča emisije številnih snovi, od žveplovega dioksida, arzena, klora, svinca..., prašnih delcev in radioaktivnih snovi. Vse med njimi imajo lahko negativne vplive na zdravje. Ob tem Premogovnik Velenje z izpihanim zrakom v ozračje izpušča težke kovine. Na letni ravni te količine znašajo 35 ton svinca, 35 ton kroma, 3,5 tone kadmija in 17,6 tone mangana. Zaradi teh onesnaževal so različne bolezni, denimo bolezni dihalnega aparata ali alergije, v bližini termoelektrarn bistveno pogostejše kot drugje. Kurjenje premoga poveša tudi umrljivost v okolici kurilne naprave. Če so se torej razprave o TEŠ6 do zdaj vrtele okrog zadovoljevanja energetskih potreb Slovenije in finančnega ozadja zgodbe o šestem bloku, se z Greenpeacovo raziskavo odpirata dve pomembni temi: vpliv na zdravje in okolje. Raziskava ugotavlja, da bi delovanje TEŠ6 povzročilo vsaj 1320 smrti v 40 letih obratovanja.

Pri Greenpeace Slovenija poudarjajo, da izgradnja novih elektrarn na premog ni niti potrebna niti koristna. Vlaganje v nove, napredne in inovativne tehnologije s področja učinkovite rabe energije in obnovljivih virov predstavlja tudi velike možnosti za razvoj. Študije in izkušnje iz tujine ugotavljajo, da lahko za vsako opuščeno delovno mesto v premogovniškem in jedrskem sektorju pridobimo 7 novih v sektorju učinkovite rabe in obnovljivih virov energije.

Simbolično akcijo Še je čas predstavljajo glinenčki – to so majhni glineni kipci, ki ponazarjajo 1320 potencialnih žrtev štiridesetletnega delovanja TEŠ 6. Z njimi bodo 21. junija – ob dnevu odločanja o državnem poroštvu – protestirali pred DZ.

Je še čas?
Je še čas? © ARO

 

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...