Andrej Šinko
Andrej Šinko je novinar Radia Ognjišče.
V dveh terorističnih napadih v Španiji je umrlo 14 ljudi, več kot sto je bilo ranjenih. Večino žrtev je terjal prvi napad v Barceloni na znani ulici Rambla, ko je voznik kombija zapeljal v množico. V drugem napadu v letoviškem mestu Cambrils je bilo poškodovanih precej manj oseb, najhujše pa je policija preprečila. Odgovornost za napad v Barceloni je prevzela Islamska država. Policija dogodke še preiskuje, pri tem pa je izvedla tudi več aretacij. Do zdaj so ugotovili, da naj bi teroristično celico sestavljalo 12 oseb, še štirje teroristi pa naj bi bili na begu. Mednarodna skupnost je teroristična dejanja obsodila, španske oblasti pa so razglasile tridnevno žalovanje. V Barceloni se je opoldne sicer več sto glava množica z minuto molka poklonila vsem žrtvam.
V včerajšnjem terorističnem napadu v Barceloni na znani ulici Rambla, ko je voznik s kombijem zapeljal v množico, je umrlo 13 ljudi, več kot sto pa je bilo ranjenih. Policija je prijela dva osumljenca, voznik kombija pa naj bi zbežal. Prijet je bil tudi Driss Oukabir, ki naj bi najel omenjeni kombi. Odgovornost za napad je prevzela Islamska država.
Ob državnem prazniku, dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, je za naš radio spregovoril poslanec NSi Jožef Horvat, ki je tudi pobudnik tega praznika. Poudaril je, da je Prekmurje velikokrat pozabljeno od centra države in da so za posamezne projekte potrebna intenzivnejša prizadevanja, kot če bi projekt pripravljali nekje v osrednji Sloveniji. Ob tem je dodal, da država tudi z odločitvijo, da ob državnih praznikih regionalnega pomena ne bo državnih proslav, kaže odnos do teh območij. Horvat si sicer za Prekmurje želi predvsem naložb, ki bi spodbudile ustvarjanje dobrih delovnih mest.
Obeležujemo dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Osrednja slovesnost ob omenjenem državnem prazniku, ki pa ni dela prost dan, je bila sinoči v Puconcih, danes pa predsednik republike Borut Pahor pripravlja dan odprtih vrat, v sklopu katerega si je mogoče ogledati predsedniško palačo.
Mladi v Sloveniji so soočeni s težavami pri zaposlovanju in reševanju stanovanjskega problema. Velikokrat so prisiljeni v negotove oblike zaposlitve, ki jim ne omogočajo reševanja stanovanjskega problema in osamosvojitve. Prav tako se številni znajdejo v položaju, ko morajo za opravljanje svojega poklica opraviti strokovni izpit, pri tem morajo skozi daljša pripravništva, ki pa niso plačana, in so podvrženi tudi izkoriščanju.