Novakova po strnitvi vrst v NSi podobno napoveduje tudi za Slovenijo
Slovenija | 30.09.2017, 16:02 Andrej Šinko
Vrh NSi se je skupaj s približno 400 člani stranke zbral na kongresu v Slovenski Bistrici, ki je bil v glavnem namenjen podpori njihovi predsednici Ljudmili Novak na bližajočih se predsedniških volitvah. Ta je med drugim dejala, da je zdaj, ko so uredili vrste v stranki, čas, da storijo korak naprej in podoben red vzpostavijo tudi v Sloveniji.
Ne le Novakova, tudi drugi vidni člani stranke, med katerimi so bili evropski poslanec Alojz Peterle, vodja poslanske skupine Matej Tonin, glavni tajnik Robert Ilc in poslanci, so poudarjali dejstvo, da se jim je leta 2011 kot edini zunajparlamentarni stranki doslej uspelo vrniti v državni zbor.
Če jim je takrat uspelo NSi vrniti med politično žive ter jo uveljaviti kot vidno in kredibilno krščanskodemokratsko stranko s prihodnostjo v slovenskem prostoru, potem je to lahko vzorec tudi za Slovenijo, so poudarjali.
Novakova je v svojem nagovoru dejala, da bo kot predsednica vsakega državljana spodbujala, da lahko »prispeva vsaj kapljico v skupno skledo, iz katere potem črpamo kot narod«. Če namreč imamo skupni cilj, lahko z medsebojnim spoštovanjem, sodelovanjem in prizadevanjem tudi uspemo, je prepričana in pri tem spomnila tudi na nedavni uspeh slovenskih košarkarjev.
Predsednica NSi je med razlogi, zakaj danes ne moremo biti vedno ponosni na domovino, izpostavila dejstvo, da ljudje velikokrat občutijo, da nekatere institucije niso do vseh enako pravične in imajo nekateri več možnosti ter priložnosti kot drugi. Pred zakonom moramo biti vsi enaki, je poudarila Novakova.
Če bo izvoljena, namerava vedno opozarjati na tisto, kar je prav, tudi za ceno žvižgov, zamer in neodobravanja, morda tudi za ceno prihodnjega mandata. »Predsednik države ne sme reči, da ni njegova pristojnost, da bi sodil, kaj je prav in kaj ne. To je njegova pristojnost in državljani, ki izvolijo predsednika, pričakujejo, da bo on tista moralna avtoriteta, ki bo povedala, kaj je prav, da bo država šla v pravo smer,« je dejala Novakova.
Kandidatka NSi je tudi mnenja, da mora predsednik sodelovati z vlado, ta pa mora skupaj zunanjim ministrstvom in diplomacijo govoriti isti jezik, ko gre za zunanjo politiko, ne pa da diplomacija včasih ne ve, kako naj govori in kaj naj zastopa. Sama namerava zato premiera in zunanjega ministra v primeru izvolitve vsaj enkrat mesečno povabiti na skupni sestanek.
Kot je v Slovenski Bistrici še dejala Novakova, se ne namerava ustrašiti lobijev, zastraševanj in groženj s kakšnimi dokazi, ker je svobodna in za njo ni teže zgrešenih in škodljivih odločitev, niti grehov, ki bi kazali na to, da bi ravnala protizakonito in v škodo državljanov. Na vseh dosedanjih funkcijah se je namreč trudila delo opravljati tako, da so bile v njihovo dobro, včasih tudi za ceno kritike ali osebnega odrekanja, saj politiko razume kot delo za skupno dobro, predvsem pa kot tako, ki ljudi povezuje, ne pa deli.