Andrej Šinko
Andrej Šinko je novinar Radia Ognjišče.
Premier Janez Janša danes skupaj z zunanjim ministrom Karlom Erjavcem končuje teden dni trajajočo udeležbo na skupščini Združenih narodov. Na njej je včeraj predstavil pobudo za nadgradnjo Konvencije o genocidu in lobiral za slovensko kandidaturo v Svet za človekove pravice med letoma 2016 in 2018. V ospredju skupščine je bil tudi iranski jedrski program in čedalje globlji spor med Kitajsko in Japonsko.
Že kar nekaj občin je sprejelo odločitev o prepovedi popivanja na javnih površinah, sedaj pa je govora o podobnem ukrepu tudi v Ljubljani. Ljubljanska NSi je namreč zaradi vse večkrat kršenega nočnega miru vložila pobudo za takšno omejitev. Odločitve občin, ki so že sprejele takšne odločitve, pa pozdravlja tudi Ministrstvo za zdravje.
Večinoma je padlo od 40 do 90 litrov dežja na kvadratni meter, največ na Gorenjskem. Tam je tudi ponoči najverjetneje zaradi udara strele v daljnovod prišlo do izpada električne energije. Brez elektrike so ostali odjemalci na območju vseh gorenjskih občin, delavci Elektra Gorenjska pa so vse napake že odpravili in od 4.30 elektriko ponovno zagotavljajo vsem odjemalcem.
Predstavniki trojke, Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, se danes znova vračajo v Atene, kjer bodo preučili potek izpolnjevanja zavez, ki jih je Grčija dala v zameno za pomoč. Od ugotovitev bo odvisno, ali bo Grčija dobila naslednji obrok posojila oziroma ali se bo lahko izognila bankrotu.
Zunanji ministri Evropske unije so danes že sedemnajstič zaostrili sankcije proti Siriji. Že pretekli teden sta Kitajska in Rusija ponovno blokirali resolucijo Varnostnega Sveta Združenih narodov o odločnejšem mednarodnem ukrepanju proti Sirskemu režimu. Zgodbi pa je pretekli konec tedna svoje dodala tudi Arabska liga, ki je sirskega predsednika Bašarja al Asada pozvala k odstopu in mu v tem primeru tudi obljubila varen odhod. V Damasku so odstop predsednika že zavrnili.