Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Vsako leto, že desetletja dolgo, v novomeški frančiškanski cerkvi sv. Lenarta v začetku februarja bratje frančiškani obhajajo tako imenovano Lurško pobožnost – devetdnevnico v čast Lurški Materi Božji. Med številnimi sodelujočimi pridigarji je nastopil tudi frančiškan in predavatelj na Teološki fakulteti v Ljubljani Mari Jože Osredkar. Njegov nagovor, ki je nosil naslov »Mir in sožitje med verstvi«, je bil, kot poročajo na spletni strani novomeške škofije, navdihujoč.
V »Pogovoru o« na Radiu Ognjišče smo pred 34. obletnico stranke gostili poslanca in predsednika SDS Janeza Janšo. Spregovoril je o aktualnih političnih zadevah, nismo mogli mimo delovanja oziroma nedelovanja vlade, vojne v Ukrajini, odgovarjal pa je tudi na vprašanja poslušalcev. Med drugim je dejal, da se zaradi številnih odličnih slovenskih podjetji za prihodnost Slovenije ne boji, žalosti pa ga, da upravljavci države njihov razvoj zavirajo.
Kijevski Inštitut za verska vprašanja v poročilu ocenjuje, da je ruska vojska doslej poškodovala 500 ukrajinskih cerkva in verskih objektov. Ena od treh uničenih ali izropanih stavb, ki jih je v zadnjem času pregledal Inštitut za versko svobodo, pripada evangeličanom, obtoženim, da so „ameriški vohuni“.
V ljubljanski stolnici je nadškof Stanislav Zore na slovenski kulturni praznik daroval sveto mašo za umetnike in ljubitelje kulture. Maši je v Galeriji Družina sledilo odprtje prodajne razstave likovnih del, ki so nastala v 28. likovni koloniji Umetniki za karitas, pod geslom Skupaj v istem čolnu. Kolonijo in umetnike je predstavila umetnostna zgodovinarka Anamarija Stibilj Šajn, zbrani darovi od del pa bodo namenjeni pomoči družinam stiski. V narodnem svetišču Marije Pomagaj pa so 8. februarja pripravili 7. romanje z Brezij v Vrbo, s tem pa se spomnili pomembnih mož slovenske kulturne zgodovine. Rektor svetišča p. Robert Bahčič je pojasnil, da so se najprej združili pri maši, na poti pa spoznali tudi številne zanimivosti. Romanje so sklenili v cerkvi sv. Marka v Vrbi z molitvijo za pokojne slovenske veljake, ki so ustvarjali slovensko kulturo in bodrili narodno zavest.
»Še vedno ne vemo, kako se bomo organizirali zaradi mraza, snega in stanja številnih stavb po skoraj 12 letih vojne. Prebivalci nujno potrebujejo pomoč.« To so bile prve besede, ki jih je Alejandro León, salezijanski predstojnik vizitatorije »Deteta Jezusa« na Bližnjem vzhodu, poslal iz Alepa v Siriji, ki ga je tako kot Turčijo prizadel uničujoč potres.