Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Minilo je leto dni od volitev v državni zbor, ki so na oblast pripeljale politično novinko Gibanje Svoboda. Razmerja v hramu demokracije ob najmanjšem številu strank doslej po letu dni ostajajo enaka. Koalicija šteje 53 poslancev.. Za komentar dela političnih strank in vlade smo poklicali urednika portala Domovina Roka Čakša.
Na Trgu republike se je na pobudo Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve na zborovanju Za Slovenijo in resnico zbralo zelo veliko ljudi, ki so izrazili stališče proti ukinitvi samostojnega muzeja slovenske osamosvojitve. Kljub temu, da interpelacija ni uspela, pa so govorci opozorili, da je slovenska osamosvojitev prvič v zgodovini povezala slovenski narod v samostojni in demokratični državi in pomeni uresničitev njegovega največjega političnega cilja. Odločitev vlade za ukinitev muzeja slovenske osamosvojitve so označili za nerazumno in sprejeto v odsotnosti dialoga.
Državni zbor bo danes predvidoma do poznega večera zasedal na temo danes obravnava interpelacijo o delu vlade Roberta Goloba. Predsednik SDS Janez Janša je v obrazložitvi dejal, da je bilo na začetku mandata slišati velike besede o reformah, po skoraj letu dni pa je na mizi zgolj reforma časovnic. Premier Golob pa je prvi del nastopa izkoristil za kritiko Janševe vlade, čeprav to ni točka dnevnega reda.
Papež Frančišek je pri avdienci nadaljeval katehezo o poslanstvu apostolov in njihovi gorečnosti. Jezus jim je po vstajenju dejal, da jih pošilja kakor ovce med volkove. Povedal je, da njihovo poslanstvo pričevanja za evangelij vključuje tudi mučeništvo: »... izročali vas bodo sodiščem in bičali po svojih shodnicah. Pred oblastnike in kralje vas bodo vlačili zaradi mene, v pričevanje njim in poganom... « Zato že od začetka Cerkve poznamo mučeništvo: to je pričevanje za evangelij za ceno lastnega življenje. Mučeništvo je tako sestavni del življenja Cerkve tudi v današnjem času, je dejal papež in spomnil na trpeče kristjane v Jemnu, ki so dali svoja življenja iz ljubezni do Kristusa. Gre za sestre misijonarke ljubezni in za nekatere njihove sodelavce; nekateri med njimi so bili muslimani.
Po dolgi bolezni je umrla vodja pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji Manja Toplak, so danes sporočili njeni sodelavci. Njena poklicna pot je bila z Evropskim parlamentom povezana od leta 2007, na čelu pisarne je bila - najprej kot vršilka dolžnosti - od marca 2018. Manja Toplak je pogosto sodelovala tudi z Radiem Ognjišče zato smo sodelavci na radiu ob njeni prezgodnji smrti pretreseni.