Papež Benedikt XVI.: Poslanica "Urbi et Orbi" - Mestu in svetu
Svet | 25.12.2009, 15:19
Papež Benedikt XVI. je danes v božični poslanici mestu in svetu bogate države pozval, naj sprejmejo migrante, ki so morali zapustiti svoje domove zaradi revščine ali nestrpnosti. "Tudi danes človeški družini, globoko zaznamovani z gospodarsko krizo, še bolj pa z moralno, in z bolečimi ranami vojn in sporov, v duhu solidarnosti in zvestobe človeku Cerkev ponavlja s pastirji: “Pojdimo v Betlehem” (Lk 2,15), tam bomo našli svoje upanje," je dejal sveti oče.
Dragi bratje in sestre v Rimu in po vsem svetu
in vi vsi, od Gospoda ljubljeni ljudje!
“Lux fulgebit hodie super nos,
quia natus est nobis Dominus.Danes bo nad nami zasijala luč
ker se nam je rodil Gospod”
(Rimski misal, Gospodovo rojstvo, Zorna maša, Vstopni spev).
Bogoslužje zorne maše nas je spomnilo, da je noč že minila, dan se je pomaknil; luč, ki lije iz betlehemske votline, sije nad nami.
Vendar pa nam Sveto pismo in bogoslužje ne govorita o naravni luči, ampak o neki drugačni luči, posebni, nekako obrnjeni in usmerjeni k “nam”, k tistim “nam”, za katere se je betlehemsko Dete “rodilo”. Ta “mi” je Cerkev, velika vesoljna družina verujočih v Kristusa, ki so z upanjem pričakovali novo rojstvo Odrešenika in danes v skrivnosti praznujejo večno sodobnost tega dogodka.
Na začetku, okrog jasli v Betlehemu, je bil ta “mi” skoraj neviden človeškim očem. Kot nam poroča Lukov evangelij, je štel poleg Marije in Jožefa samo nekaj ponižnih pastirjev, ki so dospeli do votline na opozorilo angelov. Luč prvega Božiča je bila kot v noči prižgani ogenj. Vse naokrog je bila tema, medtem ko je v votlini sijala prava luč, “ki razsvetljuje vsakega človeka” (Jn 1,9). In vendar se je vse zgodilo v preprostosti in skritosti, v skladu s slogom, s katerim Bog deluje v vsej zgodovini odrešenja. Bog rad prižiga omejene luči, da bi potem razsvetlil z žarkom na široko. Tako Resnica kot tudi Ljubezen, ki ju luč vsebuje, se prižgeta tam, kjer je luč sprejeta in se potem širi v koncentričnih krogih, kot z dotikom, po srcih in dušah tistih, ki so se svobodno odprli njenemu sijaju in s tem postali tudi sami izviri luči. Zgodovina Cerkve začenja svojo pot v ubogi votlini v Betlehemu in v teku stoletij postane ljudstvo in vir luči za človeštvo. Tudi danes s pomočjo tistih, ki gredo naproti Detetu, Bog prižiga ognje v noči sveta, da bi poklical ljudi, naj v Jezusu prepoznajo “znamenje” njegove odrešilne in osvobajajoče navzočnosti, in da bi razširil tisti “mi” verujočih v Kristusa na vse človeštvo.
Kjerkoli je neki “mi”, ki sprejema božjo ljubezen, tam sije Kristusova luč, tudi v najtežjih okoliščinah. Cerkev kot Devica Marija nudi svetu Jezusa, Sina, ki ga je ona sama sprejela v dar in ki je prišel osvobodit človeka iz sužnosti greha. Kot Marija se tudi Cerkev ne boji, ker je to Dete njena moč. Toda ona ga ne zadržuje zase: daruje ga vsem, ki ga iščejo z iskrenim srcem, ponižnim na svetu in stiskanim, žrtvam nasilja, tistim, ki hrepenijo po dobrini miru. Tudi danes človeški družini, globoko zaznamovani z gospodarsko krizo, še bolj pa z moralno, in z bolečimi ranami vojn in sporov, v duhu solidarnosti in zvestobe človeku Cerkev ponavlja s pastirji: “Pojdimo v Betlehem” (Lk 2,15), tam bomo našli svoje upanje.
Dragi bratje in sestre, kako velik dar je, da lahko pripadamo občestvu, ki je za vse! To je občestvo Svete Trojice, iz čigar srca je stopil v svet Emanuel, Jezus, Bog-z-nami. Kot betlehemski pastirji tudi mi polni čudenja in hvaležnosti zrimo to skrivnost ljubezni in luči! Blagoslovljen Božič vsem!