Petra Juvančič, Ajša Vodnik in Bojan Ivanc v studiu Radia Ognjišče | (foto: ARO)
Gospodarstvo s pozivi po predvidljivosti in razbremenitvi dela
Pogovor o Petra Stopar
Slovensko gospodarstvo je v zadnjih dneh politiki poslalo vrsto sporočil o tem, kakšno prihodnost si želi, da bo lahko soustvarjalo pogoje za boljši razvoj in kakovost življenja. Lansko leto so se morala podjetja spopadati z novimi davčnimi obremenitvami in z nepredvidljivostjo, tako zaradi po njihovem mnenju »ad hoc« ukrepov s strani vlade kot zunanjih geopolitičnih vplivov. Kaj konkretno si želijo od nove vlade, ki se bo oblikovala po volitvah 22. marca, smo vprašali sogovornike tokratne oddaje Pogovor o.
Lestvica konkurenčnosti IMD: Slovenija med 69 državami na 46. mestu
Sogovorniki so poudarjali potrebo po predvidljivosti in po enotnem nacionalnem programu. Med konkretnimi izzivi, ki bi jih bilo treba začeti reševati v sodelovanju z državo, je izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič naštela: »Trenutno imamo res velike težave z demografsko sliko, potrebujemo razvojno davčno politiko, nujna je debirokratizacija. Že leta in leta se pogovarjamo, kako je treba število predpisov zmanjšati, ampak nam še kar nekako uspeva uvajati nove pravne akte. Seveda je izzivov še več, lestvica konkurenčnosti nam kaže, kje smo in kaj moramo storiti.« Prav tako mora gospodarstvo sámo po njenem mnenju videti, kaj lahko naredi, tudi, da bi bilo bolj privlačno za talente.
Trenutno imamo res velike težave z demografsko sliko, potrebujemo razvojno davčno politiko, nujna je debirokratizacija.
Pozivi k razbremenitvi dela trajajo že več kot 15 let
Tudi na AmCham Slovenia – Ameriški gospodarski zbornici v Sloveniji – si po mnenju generalne direktorice Ajše Vodnik želijo jasne strategije. Zmanjšanje stroškov dela pa je nekaj, k čemur delodajalci pozivajo verjetno že 15 let, a gremo po njenih ugotovitvah ravno v nasprotno smer. »Zavedamo se, da je tudi sprememba tehnologij, ki tako hitreje poganjajo ta svet, nekaj, kar absolutno moramo bolje uvesti tako v gospodarstvu kot v državi. Majhen primer je uvajanje računalništva in informatike v osnovne in srednje šole. O tem osebno govorim že 15 let, profesorji na fakultetah še toliko dlje, ampak vsakokrat, ko se o tem pogovarjamo, izvemo, da potrebujemo osem let za uvajanje novega učnega načrta, kar je nerealno, saj se svet tako hitro spreminja,« je menila in prav tako opozorila na čedalje manjšo rodnost, saj če se ne bo nič spremenilo, bo Slovenija leta 2040 šesta najstarejša država na svetu.
GZS pripravila strateški načrt za povečanje konkurenčnosti Slovenije
Glavni ekonomist Gospodarske zbornice Slovenije Bojan Ivanc pa dodaja: »Potrebujemo bolj dinamično gospodarstvo, ki bo tudi zagotavljalo bolj zanimiva delovna mesta za mlade. Demografije ne moremo reševati na kratek rok. Če samo pomislimo, že sedaj je število žensk, ki so v rodni dobi, relativno niže, kot je bilo pred desetimi, dvajsetimi leti, in tudi, če bi zdaj imele te ženske zelo veliko otrok, bi šele čez dvajset let počasi ti trendi kazali nasprotno sliko. Torej se moramo v naslednjih dvajsetih letih osredotočiti na to, kako bi te talente privabili.« Spomnil je na strateški načrt, ki ga je GZS pripravila in ki vsebuje usmeritve o tem, kaj slovensko gospodarstvo v naslednjih desetih letih v resnici potrebuje.
Ministrstvo: To terja močan družbeni dogovor
Da je čas, da gospodarstvo razbremenijo, je v ločeni izjavi za naš radio menil tudi državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Matevž Frangež, a dodal: »To terja močan družbeni dogovor – odločitev o tem, da bomo davčno razbremenili delo, kar bomo uravnotežili z večjo obremenitvijo premoženja, vendar je jasno, da bo to mogoče delati šele po 22. marcu, glede na odločitev ljudi na volitvah. Prepričan sem, da v tem času do novih obremenitev gospodarstva ne bo prihajalo, seveda pa je treba pri vprašanju novih obremenitev pogledati, kaj so razlogi zanje.«



