Matej Urh pred jaslicami v Borovnici | (foto: osebni arhiv)
Vse je bilo v tajnosti, svoje delo z motorno žago je pokrival
Novice Rok Mihevc
Pred 800 leti je sveti Frančišek Asiški prišel na idejo, da bi prebivalcem male vasice Grecco prikazal razmere, v katerih se je rodil Odrešenik. Tako so nastale prve jaslice in to je pripomoglo k tradiciji razširjanja tega običaja po vsem svetu in tako tudi v nobenem slovenskem domu za božič ne smejo manjkati.
Jaslice iz kosov lesa
Idej za postavljanje jaslic v zadnjem času nima meja, tudi izbira materialov je raznolika. Ene bolj zanimivih, ki smo jih videli, so tudi jaslice postavljene v Borovnici, njihov avtor pa je mladi umetnik Matej Urh, ki smo ga gostili tudi v radijskem programu pred prazniki. Izdelal jih je iz kosov lesa, pri oblikovanju pa je uporabljal kar motorno žago.
Ljubezen do lesa se je pri Mateju sicer začela kazati že od malih nog, v osnovni šoli je bil malo bolj ustvarjalen kot ostali, še bolj pa se je razvila v srednji šoli, ko mu je profesor dajal bolj zahtevne naloge kot drugim. »Naredil sem višjo strokovno šolo za oblikovanje – les, vse skozi sem bil ustvarjalen, najbolj pa na področju lesa.« Obiskovanje gozdov je tako njegov reden hobi. »Velikokrat se zgodi, da najdem kos lesa in si že zamislim, kaj bi lahko nastalo iz njega.«
Motorna žaga, manjša orodja, kotni brusilniki ...
Njegovo glavno orodje je motorna žaga. Ko začne, si z gozdarskim sprejem zariše približne silhuete, z večjo motorno žago zreže večje kose, nadaljuje pa z manjšimi motornimi žagami, ki imajo prilagojen meč za kiparjenje, da je zmanjšan povratni udarec. Nadaljuje z različnimi manjšimi orodji, kotnimi brusilniki ... Vse skupaj zaradi prahu opravlja na prostem pod strehi in tam ima vse pri roki.
Začel je z manjšimi zadevami, ki so se potem stopnjevale, največja stvar, kar jih je naredil, pa je bila velika 2,5 metrov. »Manjše like je sicer težje narediti, ker je potrebno narediti več podrobnosti. Te pa to delo ponese v čisto drug svet.« Lesene jaslice niso njegov prvi projekt, njegovi začetki kiparjenja z motorno žago segajo sedem let nazaj, s tem pa je začel čisto spontano. »Doma smo požagali eno smreko in tri čoke sem spravil z mislijo, da bo pa mogoče kaj nastalo iz tega. Nastal je orel, pa medvedek.«
Vse je delal v tajnosti
Vedno je bolj oblikoval živalske figure, hotel pa je tudi človeške. Želel je pripraviti tudi presenečenje za družino, pa se je spravil delati sveto družino. »Vse je bilo v tajnosti, zadeve sem pokrival, 14 dni sem to delal pod kozolcem. Jožefa, Marijo, Jezusa in ovčko. Eno soboto sem doma začel postavljati štalico, pa so kaj kmalu začeli ugotavljati, kaj bi lahko bilo. In navdušenje je bilo veliko.«
A da bi to umetnino videl še kdo, je tokrat jaslice postavil kar pred cerkev sv. Marjete v Borovnici. Naredil je še kravo in osla, odzivi pa pričakovano navdušeni, da se tudi zunaj cerkve začuti praznični čas in pomembnost dogodka, ki ga praznujemo.



