Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Janez Cigler Kralj (foto: ARO)
Janez Cigler Kralj | (foto: ARO)

Janez Cigler Kralj: Nova Slovenija želi biti glas upanja za prihodnost

Politika | 03.07.2025, 09:53 Alen Salihović

Po napovedi predsednika Nove Slovenije Mateja Tonina, da se umika z vrha stranke, se znotraj NSi odpirajo vrata novemu vodstvu. Med najbolj izpostavljenimi potencialnimi kandidati za predsednika se poleg vodje poslanske skupine in podpredsednika stranke Janeza Ciglerja Kralja omenja tudi poslanca NSi Jerneja Vrtovca. Po poročanju portala N1 so se Vrtovec, skupaj s poslancema Janezom Žakljem in Jožefom Horvatom ter Toninom, znašli v predkazenskem postopku. Specializirano državno tožilstvo je namreč zoper njih vložilo kazensko ovadbo, ker naj bi kot člani komisije Državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb zlorabili pooblastila pri nadzoru nad policijo v zadevi Dars. Pogovor s Ciglerjem Kraljem je nastal nekaj ur pred objavo te novice, zato se z njim o tem nismo pogovarjali. Objavljamo pa pisno izjavo NSi na to temo.

Odločitev je zrela, stranka potrebuje novo energijo

»Naša stranka je vedno odgovorno dojemala svojo vlogo v političnem prostoru. Krščanska demokracija mora biti povezovalna sila, ne delitvena,« je v »Pogovoru o« poudaril Cigler Kralj. Dodal je, da je Matej Tonin v sedmih letih stranko poenotil, ji dal samozavest in energijo. Njegova odločitev o umiku pa je zorela postopno, še posebej po izvolitvi v Evropski parlament: »Deloholik in perfekcionist kot je, se je zavedel, da obeh funkcij ne more opravljati popolno.«

Cigler Kralj je razkril, da o kandidaturi za predsednika stranke razmišlja. »Imam nekaj idej in izkušenj, ki bi jih lahko ponudil Novi Sloveniji. V ospredje pa morajo stopiti potrebe ljudi na terenu – članice, člani, lokalni odbori. Oni morajo povedati, kakšno vodstvo si želijo,« je dejal in poudaril pomen terenskega poslušanja ter osebnega razločevanja.

Odziv NSi na vložene ovadbe štirih poslancev, ki so člani poslanske skupine NSi:

»Poslanci NSi uradne informacije o ovadbi za zdaj niso prejeli. V stranki poudarjamo, da so poslanci svoje delo opravljali zakonito in v skladu z dolgoletno parlamentarno prakso. Zato pričakujemo, da bo tožilstvo ovadbe zavrglo.

Ob stopnjevanju pritiska organov pregona na delovanje slovenske opozicije in onemogočanju izvajanja demokratičnega nadzora obveščevalnih in varnostnih služb nameravamo o tem obvestiti evropske in druge mednarodne institucije za varstvo demokracije in pravne države.«

Slovenija potrebuje novo upanje

Kot je opozoril, se Slovenija trenutno sooča z izgubo upanja in zaskrbljujočimi pojavi v družbi: »Kristjani smo žrtve žalitvam in dvoličnosti. Namesto resnega vodenja gledamo reality show. Nova Slovenija mora zdaj stopiti v ospredje in ponuditi alternativo – politično vodstvo, ki temelji na vrednotah in odgovornosti.«

Kljub temu, da NSi po anketah ostaja v območju od treh do petih odstotkov, Cigler Kralj ostaja previdno optimističen. »Ankete so odvisne od metodologije, kdo jih naroči in kako se interpretirajo. Od leta 2011 naprej smo na vsakih volitvah dodajali poslance, kar pomeni, da se gibljemo v pravo smer,« je dejal. Priznal pa je, da morda stranka doslej ni znala dovolj dobro predstaviti svoje vloge in pomena krščanske demokracije.

Po njegovem mnenju bodo prihodnje volitve odločilne: »Ljudje potrebujejo upanje, budnico, spodbudo, da so spremembe mogoče. In to je odgovornost politike – da poveže tradicijo s sodobnimi izzivi.«


Sodelovanje v opoziciji: iskrena prizadevanja, napačne interpretacije

Cigler Kralj zavrača očitke, da je NSi sodelovala z vlado Roberta Goloba. »Predlogi ustavnih sprememb, ki smo jih dali na začetek mandata, so bili resnično iskren poskus izboljšanja sistema. A žal so bili interpretirani kot podpora vladi, kar ni držalo,« je dejal. Po njegovem mnenju bi spremembe na področju sodstva, volilnega sistema in imenovanja vlade bistveno prispevale k večji odgovornosti oblasti.

»Bili smo in smo kritični do vlade – še posebej ko so se začele kazati posledice njenih ukrepov: višji davki, birokratske obremenitve, ignoranca do kristjanov, ideološki aktivizmi, izgube v državnih podjetjih. Temu smo se jasno in odločno postavili po robu,« je poudaril.

Janez Cigler Kralj
Janez Cigler Kralj © ARO

Nove stranke – nov izziv

Na vprašanje o pojavu novih političnih akterjev, tako na desnici kot levici, je Cigler Kralj opozoril, da fragmentacija političnega prostora ni dobra za manjše stranke. »V NSi se zavedamo, da bomo morali znati sodelovati. Iskali bomo povezovanja, a ne za vsako ceno. Prepričan sem, da bo prečiščenje političnega prostora na koncu prineslo večjo jasnost in odgovornost.«

Sporočilo za prihodnost: Krščanska demokracija kot steber

Sklenil je z jasnim sporočilom: »Krščanska demokracija ima potencial, da znova postane steber slovenske politike. A to bo mogoče le, če bomo znali ljudem povedati, zakaj naše vrednote štejejo in kako jih lahko prevedemo v konkretne rešitve za sodobne izzive. Nova Slovenija mora biti tisti glas, ki vrača dostojanstvo, svobodo in zaupanje v politiko.«

Politika, Novice, Pogovor o