Macesnova Gorica (foto: Jože Dežman)
Macesnova Gorica | (foto: Jože Dežman)

Kako naj govori o iskrenosti pri spravi?

Slovenija | 25.05.2025, 21:40 Uredništvo Radia Ognjišče

V tem mesecu se v Sloveniji spominjamo največjega genocida v zgodovini slovenskega naroda. Predsednica republike Nataša Pirc Musar se bo na povabilo ministra za obrambo Boruta Sajovica, teden dni pred tradicionalno slovesnostjo v Kočevskem rogu, udeležila spominske slovesnosti, kjer se bo poklonila žrtvam na kraju spomina Jama pod Macesnovo gorico.

Predsednica republike in minister za obrambo bosta ob tej priložnosti k breznu položila venca, so zapisali na spletni strani predsednice države. Komentar na prvo javno poklonitev žrtvam komunističnega terorja je pripravil Alen Salihović.

Predsednica države Nataša Pirc Musar hoče biti prvorazredna, a ne prvorazredna za vse, ampak zgolj za tiste, ki so njej po meri in jih želi vključiti v svojo prvorazrednost.

Gremo lepo po vrsti. Predsednica države, ki se ji bo mandat letos prelevil v drugo polovico, je začela ugotavljati, da ji voda teče v grlo, saj se do danes še ni bila sposobna, kot prva med državljani, pokloniti žrtvam komunizma.

Če so jo polna usta fašizma in nacizma ter genocida v Srebrenici in sedaj v Gazi, največjega genocida v zgodovini slovenskega naroda, ki so ga povzročili predhodniki Zveze narodno osvobodilnega boja, ki jo je tudi odlikovala, pa ni obsodila. Še več, sploh se ni zavzela proti ukinitvi Dneva komunističnega nasilja.

Mirno se usede z nasledniki krvnikov, jim v imenu državljanov, tudi tistih, ki so trpeli pod komunizmom in so bili njihovi svojci kruto pobiti, podeli zlati red za zasluge, organizaciji, kot je Nova Slovenska zaveza, ki si prizadeva za rehabilitacijo teh žrtev, pa obrne hrbet. Hrbet je obrnila tudi Združenim ob lipi sprave, ki so jo povabili na spominsko slovesnost.

...kot slon v trgovini s porcelanom, je uničila dolgoletno pot sprave njenega predhodnika Boruta Pahorja.

Ne, ona gre po svoje. Postaja prvorazredna, ki je z nekaj zamahi, kot slon v trgovini s porcelanom, uničila dolgoletno pot sprave njenega predhodnika Boruta Pahorja. Skupaj z vlado je, tudi za ceno obiska pri papežu Frančišku, izsilila »začasni pokop« žrtev iz Macesnove gorice v kostnico v bližini Škofje Loke, ni pa podprla želje organizacij, ki jim je za dostojen pokop, da bi se ta zgodil v Ljubljani.

Kako hinavsko, licemerno, dvolično od predsednice države, ki v dogovoru z vlado, teden dni pred tradicionalno slovesnostjo v Kočevskem Rogu, pripravlja svojo slovesnost. Kako naj torej govori o iskrenosti pri spravi?

Če je predsednik Danilo Türk to temo imel za drugorazredno, jo predsednica države res postavlja v ospredje, a na način, kot njej ustreza. S tistimi, ki so njej povšeči in, ki nasedajo njenemu praznemu govorjenju o iskrenosti do sprave.

To je sramotno, žalostno in ponižujoče do žrtev, saj verjamem, da na slovesnosti zaradi vsega prej naštetega ne bo mogla iskreno govoriti o grehih komunizma, ga obsoditi, saj ni obsodila njihovih krutih dejanj po letu 1945 in vse do preloma v letu 1990, s čimer bo grd madež vrgla tudi na tiste, ki jih je nedavno odlikovala, torej na Zvezo združenj borcev NOB.

Slovenija
Pokojni duhovnik msgr. dr. Marino Qualizza leta 2014 (photo: Matjaž Merljak) Pokojni duhovnik msgr. dr. Marino Qualizza leta 2014 (photo: Matjaž Merljak)

Benečija žaluje - zbogom msgr. Qualizza

Benečija žaluje. Včeraj je v 85-tem letu starosti umrl msgr. dr. Marino Qualizza, duhovnik, profesor in do zadnjega odgovorni urednik polmesečnika Dom. Pred dobrima dvema tednoma je umrl tudi ...