
Predsednik OZS Blaž Cvar. | (foto: STA )
Predsednik OZS Cvar o zaskrbljenosti zaradi padca BDP in nevrozi ministra Boštjančiča
Novice | 21.05.2025, 11:10 Alen Salihović
Slovensko gospodarstvo je zabeležilo največji padec bruto domačega proizvoda med članicami Evropske unije. Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar opozarja, da gre za rezultat dolgoletnega administrativnega in finančnega obremenjevanja gospodarstva, pomanjkanja vlaganj v razvoj ter neustreznih vladnih ukrepov.
Padec BDP je samo eden izmed kazalnikov, ki opozarja, da se konkurenčnost zmanjšuje, razvoj ustavlja, zaposlovanje zadržuje – če ne bomo ukrepali, bo šlo samo še navzdol, je bil jasen Cvar, ki je včeraj vodil sejo upravnega odbora OZS. Poudaril je, da gospodarstvo ne more več nositi dodatnih bremen, še posebej ne takšnih, kot je prihajajoči prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi začel veljati s 1. julijem. »Vsi vemo, da dolgotrajno oskrbo potrebujemo, a ne na način, da dodatno obremenimo celotno družbo – delavce, delodajalce, upokojence, kmete – brez jasne razlage, kam gre denar in brez potrebnih kadrov,« je opozoril.
OZS je pripravila 139 zahtev obrti in podjetništva. Cvar meni, da bi že uresničitev nekaj ključnih ukrepov lahko bistveno izboljšala položaj gospodarstva.
»Gospodarstvo s svojimi zaposlenimi polni vse blagajne. Če bo gospodarstvo oslabelo, denarja za šolstvo, zdravstvo in socialo preprosto več ne bo.« Posebno pozornost je namenil stanju v gradbeništvu, kjer se že čuti padec zaradi zmanjšane potrošnje fizičnih oseb in odvisnosti od domačega trga. Spomnil je, da so podobne trende napovedovali že pred dvema letoma, ko so se težave začele pojavljati v Nemčiji. »Čeprav ministrica trdi, da je to presenetljivo, se je to dalo pričakovati. Državne investicije niso vse – večina gradbenikov je vezana na domači trg.«
Cvar je ostro zavrnil tudi kritike finančnega ministra Klemna Boštjančiča, ki je očital gospodarskim združenjem preveliko vpitje. »Mi bomo vedno tukaj, da branimo interese gospodarstva. Nismo politična organizacija, ampak zastopniki delujočega gospodarstva. Žal se kaže nervoza ministra, ki očitno izgublja tla pod nogami.«
Najbolj pereča težava po Cvarjevem mnenju ostajajo visoki stroški dela v Sloveniji, ki jih dodatni prispevki samo še povečujejo. »Strošek dela je že zdaj previsok. Zviševanje delodajalskih prispevkov je nesprejemljivo. Lahko bi delavcu nakazali celotno bruto plačo in naj sam plačuje prispevke – rezultat bi bil enak. A ne naredimo tega. Zakaj? Ker sistem tako vzdržuje navidezno delitev bremen.«
Za konec Cvar opozarja, da se gospodarstvo počuti kot »molzna krava«, ki se od nje pričakuje vedno več, a ji ni omogočeno primerno okolje za razvoj in konkurenčnost.