Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Mag. Božo Rustja (foto: Matjaž Starc)
Mag. Božo Rustja | (foto: Matjaž Starc)

Urednik Ognjišča Rustja o papeškem imenu Leon

Papež in Sveti sedež | 08.05.2025, 21:55 Jernej Dragar

»Papeža Leona imamo po dobrih 100 letih. V prevodu ime Leon preprosto pomeni lev. Leon XIII. je bil izrazito pomemben papež. Njegov pontifikat je trajal 25 let, umrl pa je na prelomu prejšnjega stoletja, leta 1903. Pomemben je predvsem zato, ker je odprl cerkev svetu,« je dejal mag. Božo Rustja.

Dodal je, da ga poznamo kot prvega papeža, ki je napisal prvo socialno okrožnico Rerum Novarum. »To je okrožnica o delavskem vprašanju, ki pravi, da morajo biti delavci pravično plačani, da je vsako izkoriščanje proti božji volji, da komunizem ne rešuje delavskega vprašanja ter, da naj delavci svojih pravic ne uveljavljajo z nasiljem, ampak da naj najprej delodajalci pravično plačajo svoje zaposlene. Bil je prvi, ki je z moderno družbo začel dialog,« je povedal Rustja.

Nadaljeval je, da je papež Leon XIII. poudarjal pomen svetega pisma, ustanovil papeško biblično komisijo ter začel dialog z ločenimi kristjani. »In to skoraj 70 let pred drugim vatikanskim koncilom. Leon XIII. je vzpostavil katoliško hierarhijo na Japonskem, kjer so bili kristjani preganjani, ter nunciaturo na Kitajskem. Samo predstavljajte si, da bi današnjemu papežu Leonu uspelo vzpostaviti diplomatske stike s Kitajsko. Kakšen uspeh bi bil to za Sveti sedež in cel svet. Z delavskim vprašanjem se je srečal v Belgiji, ki je bila takrat veliko bolj razvita kot Italija. Tam je bil nuncij in od tam je prinesel zanimanje za socialna vprašanja. Tako je postal pionir v Cerkvi, kar se tiče ukvarjanja z delavskim in socialnim vprašanjem. Povezan je tudi s Slovenci, saj je leta 1899 Slovenca Jakoba Missia, takratnega nadškofa v Gorici, imenoval za kardinala. Še ena anekdota o papežu Leonu XIII., ki jo je pripovedoval profesor Franc Perko, kasnejši beograjski nadškof.«

Samo predstavljajte si, da bi današnjemu papežu Leonu uspelo vzpostaviti diplomatske stike s Kitajsko. Kakšen uspeh bi bil to za Sveti sedež in cel svet. 

»Mislim, da je Leon XIII. papež, ki je izdal največ okrožnic doslej. Je tudi zelo dolgo vladal in je bil po izdajanju okrožnic znan. S tem, da so to bile lepe okrožnice tudi o Marijinem čaščenju, o rožnem vencu, in ne samo o socialnih tematikah. Nekaj let je Leon XIII. vladal tudi iz postelje. Danes si tega ne moremo zamisliti, ker je papež stalno pred kamerami, ampak on je pisal okrožnice, podpisoval dekrete na bolniški postelji, ker je bil tako obnemogel, bil je zelo majhen, droben. Mislim tudi, da je bil prvi papež, ki ga je ujela kamera,« je povedal Rustja.

Rustja je povedal še eno anekdoto, ki jo je pripovedoval profesor Perko: »Papež je bil že v bolniški postelji in zunaj so čakali služabniki, češ da bo morda zdaj zdaj umrl. In res se odprejo vrata papeževega stanovanja in služabniki vprašajo: A je umrl? Tisti, ki so prišli iz papeževega stanovanja, pa jim odgovorijo: Ne, novo okrožnico je izdal.«

Rustja je še dejal, da mu je bil zelo všeč njegov pozdrav, ko je s prvimi besedami nagovoril ljudstvo, »Mir vam bodi«. »In potem še njegova teološka utemeljitev. To so besede vstalega Kristusa. Torej globoko teološke, globoko aktualne. Potem navajanje svetega Avguština. Z vami sem kristjan, za vas sem škof. Najprej sem kristjan, vsi smo kristjani in naš glavni pastir je Jezus Kristus. Šele potem, ko sem z vami kristjan, sem jaz za vaš škof. Mislim, da se njegova misijonska izkušnja pozna in da je po njej na nek način zelo podoben mnogim današnjim ljudem. Deloval je na treh kontinentih. V Severni in Južni Ameriki in Evropi. Kakor mnogi danes je tudi on potoval in s tem potovanjem ohranjal vero. Ljudem, ki se selijo in potujejo, želi pokazati, naj vedno in povsod ohranjajo vero v Jezusa Kristusa. Povsem mogoče je, da sta se v Južni Ameriki srečala tudi z zaslužnim papežem Frančiškom. Oba sta bila namreč prisotna na zasedanjih škofovskih konferenc latinsko-ameriških držav. Ta zasedanja so zelo pomembna, saj tam izdajajo mnoge pomenljive dokumente, iz katerih je potem veliko črpal tudi papež Frančišek. Bomo videli, ali bo svoj navdih v njih iskal tudi tudi papež Leon XIII.«

Papež in Sveti sedež
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...