
Škof Maksimilijan Matjaž | (foto: Škofija Celje)
Škof Matjaž v Celju daroval sveto mašo zadušnico za pokojnega papeža Frančiška
Cerkev na Slovenskem | 29.04.2025, 11:45 Jernej Dragar
Celjski škof Maksimiljan Matjaž je v nedeljo zvečer v stolnici skupaj z duhovniki in verniki celjske škofije daroval sveto mašo zadušnico za pokojnega papeža Frančiška. V pridigi je poudaril, da je bil papežev pontifikat poln presenečenj - že od prvega preprostega »dober večer« na balkonu bazilike svetega Petra, ko je prosil vernike za blagoslov. Več Jernej Dragar.
Po besedah škofa Maksimiljana je papež Frančišek je želel odkleniti vrata Cerkve in jo voditi ven k ljudem, zlasti k revnim, zapostavljenim in ranjenim. Njegovo pontifikat je bil zaznamovan s skromnostjo, odprtostjo in vztrajnim poudarjanjem Božjega usmiljenja kot pravega obraza Cerkve. »Ne iščite samo tistih svetih vrat sveto letnih bazilik, ampak tudi tista manjša, ki jih najdete v vsaki cerkvi. Vrata spovednic. Tista so v resnici sveta vrata, ki vodijo v nov življenje. Vrata božjega usmiljenja.«
Škof je spomnil tudi na papeževo vizijo Cerkve kot »poljske bolnišnice,« kjer se najprej zdravi rane, ne postavlja vprašanj o zaslugah. Omenil je Frančiškovo zvestobo mali Cerkvi, Cerkvi poslušanja, kjer je vsak vernik nepogrešljiv člen občestva. Njegov zgled odprtosti, poguma in ljubezni do ranjene človeškosti ostaja navdih tudi za prihodnost, se posebej ob nadaljevanju sinodalne poti Cerkve. »Ko je nas pozival k sinodalni prenovi cerkve je bilo to gotovo eno izmed njegovih najbolj preroških dejanj njegovega papeževanja. Da bi prepoznali da smo res vsi cerkev, usmiljeno Kristusovo telo tukaj na zemlji.«
Papež Frančišek je vedno znova močno poudarjal, da smo vsi poklicani in poslani. Da kristjani svojega poklica in svoje vere nismo prejeli zato, da bi jo živeli sami, da bi jo še tako lepo čislali in zavijali v obleke, oltarje, skrinje in podobe našega življenja, ampak da bi jo delili, pričevali in živeli. Poudarjal je, da je Cerkev občestvo, Cerkev je družina, kjer se mora vsak čutiti doma in dobrodošel. Pravi in glavni voditelj Cerkve pa je Sveti Duh, ki veje koder hoče in kakor hoče, ki se ne da zajeti in ki ga lahko slišimo samo, če mu prisluhnemo. Je ob maši zadušnici za pokojnega papeža Frančiška povedal celjski škof Maksimilijan Matjaž.