Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Svetovni molitveni dan (foto: )
Svetovni molitveni dan | (foto: )

Svetovni molitveni dan: Čudovito sem te ustvaril

Utrip Cerkve v Sloveniji | 05.03.2025, 08:10 Petra Stopar

Prvi petek v marcu je v Cerkvi že tradicionalno posvečen obhajanju Svetovnega molitvenega dne. Že od leta 1927 ga pripravlja istoimensko mednarodno gibanje, ki združuje ženske iz različnih krščanskih denominacij po vsem svetu. Letošnje bogoslužje so pripravile kristjanke s Cookovih otokov.

Prvo bogoslužje v Sloveniji leta 1999

Svetovni molitveni dan je nastal v 19. stoletju, ko so krščanske ženske iz ZDA in Kanade začele z različnimi oblikami sodelovanja v podporo misijonski dejavnosti doma in po svetu. Za uradno leto ustanovitve SMD štejemo 1927. Bogoslužje se je najprej razširilo po Ameriki in Aziji, šele nato po Afriki in Evropi. Danes bogoslužje SMD obhaja več kot 150 držav. V Sloveniji je bilo prvo bogoslužje leta 1999 v Rogaški Slatini, leto zatem pa je sledila Ljubljana. Hitro so se pridružile še lokacije v Mariboru, Murski Soboti, Velikih Laščah in na Obali. Te lokacije še danes ohranjajo živahno dogajanje v zvezi s pripravo in izvedbo bogoslužja SMD. Najmlajši pa sta lokaciji Kamnik in Sv. Duh pri Škofji Loki. Od septembra 2020 je SMD tudi uradno registrirano društvo.

Plakat SMD 2025
Plakat SMD 2025

Letošnja nabirka za projekt na Cookovih otokih

Svetovni molitveni dan je svetovno ekumensko gibanje, ki ga vodijo ženske. Vsako leto občudujejo moč skupnosti, ki sodelujejo, sočustvujejo z njihovimi skrbmi in najdejo spodbudo v njihovi veri. »Naša vizija je svet, v katerem lahko vse ženske odločajo o svojem življenju. Na poti do tja potrebujemo znamenja solidarnosti. Eno tako znamenje je naša nabirka. Glavnino tega, kar bomo zbrali v letu 2025, bomo poslale za projekt iz Cookovih otokov. Organizacije Pukapuka Taokotaianga Vainetini se posveča ohranjanju in promociji tamkajšnje tradicionalne kulture na področju obrti, družbenega obredja in skupnostnih dogodkov. Ta organizacija ima glavno vlogo pri ohranjanju kulturne identitete na otoku Pukapuka, s tem da zagotavlja prehajanje tradicionalnih spretnosti in znanja iz roda v rod in organizira dogodke, kjer se mešajo stare navade s sodobnim življenjem,« je društvo zapisalo na svoji spletni strani. Tam najdete tudi več informacij za darovanje.

Spored letošnjih bogoslužij v Sloveniji

V četrtek, 6. marca, bo bogoslužje v Medgeneracijskem centru Izola, v petek, 7. marca, pa bo v Ljubljani, Velikih Laščah, Murski Soboti, Rogaški Slatini in Smledniku. Natančnejše lokacije in termine si lahko ogledate na spletni strani SMD Slovenija. Letošnje geslo je Čudovito sem te ustvaril, ki obravnava Psalm 139 in nas vabi, da spoznamo, da nas je Bog ustvaril zelo pozorno in z ljubečo skrbjo.

O SMD smo se pogovarjali s predstavnico društva v Sloveniji Tanjo Povšnar Vrečar, ki ji lahko tudi v celoti prisluhnete.

Utrip Cerkve v Sloveniji
Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«