Svetovni molitveni dan letos v Sloveniji v šestih cerkvah
Slovenija | 28.02.2018, 14:01 Marjana Debevec
Svetovni molitveni dan je mednarodno gibanje, ki združuje ženske iz različnih krščanskih denominacij po celem svetu. Kot pravijo sami, jih različnost bogati in dodaja barvne kamenčke v ta čudoviti Božji mozaik, ki ga sestavljajo od Bahamov do Nemčije, do Kenije do Italije, od Egipta pa do Albanije in Velike Britanije, Kanade, Brazilije, Surinama, …in seveda Slovenije. Skupaj več kot 100 držav, ki svet ovijajo v mrežo molitve.
Enkrat letno, na prvi petek v marcu pripravijo za mlade, starejše, moške, otroke, različne krščanske cerkve in vse ljudi dobre volje ekumensko bogoslužje, ki ga oblikujejo po predlogu določene države. Vsako leto bogoslužje pripravlja druga država, predstavi svoje lepote in zanimivosti, pa tudi težave in bolečine. Tako se lahko skupaj zahvaljujejo in molijo.
Njihov moto je ozaveščeno moliti, molitveno delovati. Zato se poleg molitve udejstvujejo tudi v konkretni pomoči državi, ki se tisto leto predstavi preko bogoslužja. V nabirki zbirajo sredstva za določene lokalne potrebe (npr. zavetišča za migrantke, varne hiše, pomoč družinam in otrokom v stiski, za otroke s posebnimi potrebami,…).
KDO SODELUJE V SDM SLOVENIJA?
"V Sloveniji smo prvo bogoslužje obeležili leta 2000 v Rogaški Slatini, leto kasneje pa je sledila Ljubljani. Hitro so se pridružile še lokacije v Mariboru, Murski Soboti, Velikih Laščah in na Obali. Te lokacije še danes ohranjajo živahno dogajanje okoli priprav in izvedbe SMD bogoslužja.
Na bogoslužje se pričnemo pripravljati jeseni s prevodi bogoslužnega teksta, predstavitve države in pesmi. Nato se v januarju za dva dni iz vseh koncev Slovenija in tujine z veseljem udeležimo družabnega pripravljalnega vikendu. Mednarodna zasedba včasih obsega tudi 7 narodnosti in starosti od 16 do 70 let, iz vsaj 4 različnih cerkva. Priprave v januarju so priložnost za spoznavanje bogoslužja in Bibličnega teksta, nove ideje, druženje, prijateljevanje, kovanje idej za projekte,… Po prvem petku v marcu pa se sestanemo še na evalvaciji, da ovrednotimo dogodek, podelimo izkušnje, se seznanimo z novostmi, napišemo poročilo za svetovno revijo. Skozi leto se slovenska SMD skupina dobiva tudi ob drugih priložnostih, v širših ali ožjih skupinah, in se pridružujemo drugim iniciativam.
V letu 2016 smo Slovenske pričele s pripravami za bogoslužje za leto 2019, ko bo Slovenija zaokrožila po svetu. Pripravljamo namreč bogoslužje, ki ga bodo izvajali po številnih krajih širom sveta in bo predstavil slovenske tematike in značilnosti. Vesele smo tega privilegija, ki pa je seveda tudi odgovorno. V aprilu 2016 smo se zbrale na uvodni pripravljalni delavnici, kjer smo zarisale prve ideje in razdelile delo po skupinah, ki se je nadaljevalo kasneje. Tekom leta smo pripravile predstavitev države s fotografijami, bogoslužje, otroško bogoslužje, pesmi, razlago Bibličnega teksta in likovno delo za naslovnico.
S pomočjo nabirk, ki bodo prispele kot donacija, bomo podprli različne projekte. Med njimi tudi usposabljanje voditeljev za skupine, ki lajšajo težave ženskam. S pomočjo Svetopisemske družbe želimo organizirati izobraževanje za različna društva, zavode, skupine, ki se trudijo lajšati notranje rane, ki so posledica travm (alkoholizem, splav, ločitve, smrt, razpetost med družino in službo, odvisnosti, nizka samopodoba, izobčenost,…). Projekt bo povezal tudi Svetopisemske družbe in SMD skupine na širšem balkanskem območju.
Hkrati razmišljamo o pomlajevanju in digitalizaciji SMD v Sloveniji, ki je vedno izziv. Doseči namreč želimo čim več ljudi, informirati okolico, Boga prositi za pomoč in se zahvaljevati za vse Njegove darove."
Tanja Povšnar, predsednica SMD Slovenija