Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Študentka Ema (foto: Rok Mihevc)
Študentka Ema | (foto: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Kolokvij | 21.01.2025, 08:28 Maja Morela

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim znanjem želi prispevati k boljšemu razumevanju in skrbi za zdravje. Kljub temu da ima na svojem Instagram profilu več kot enajst tisoč sledilcev, njen cilj ni postati vplivnica, ampak zgolj izobraževati.

Ključ do uspeha na družbenih omrežjih je pristnost, meni Ema. Čeprav se mnogi trudijo, da bi postali vplivneži, sama tega vzgiba ne čuti in želi ohranjati svojo zasebnost. »Zavedam se, da bo moj priimek znan širši javnosti, ko postanem zdravnica, vendar za zdaj želim ostati le Ema, ki deli zanje o zdravju.«

Začetni pomisleki in ključ do uspeha

Z objavljanjem in deljenjem koristnih informacij o zdravju je začela pred dobrim letom. »S Kristjanom sva začela ustvarjati videe z izključno z izobraževalno vsebino. Še zdaj dobiva veliko pozitivnih odzivov in komentarjev.« Ema si prizadeva, da so njeni videi temeljiti, informativni in pristni. S tem pa napreduje tudi sama, saj si med pripravo na snemanje prebere še veliko dodatne literature.

Vesela bom, ko mu bom pomagala na poti do ozdravitve, v čast pa mi bo tudi spremljati človeka v njegovih tegobah in slovesu.

Ema se je že zelo zgodaj odločila za poklic zdravnice. Čeprav se je sprva navduševala nad kitajsko medicino, se je vendarle odločila za družinsko, predvsem zaradi možnosti dolgoročnega odnosa s pacienti. »Rada bi človeka spremljala dlje časa. Ne predstavljam si, da bi pacient prišel k meni, bi mu pomagala in potem ne bi nikoli več izvedela kaj se dogaja z njim, je preživel ali ne., vesela bom, ko mu bom pomagala na poti do ozdravitve, v čast pa mi bo tudi spremljati človeka v njegovih tegobah in slovesu.« Poudarja, da so bolezni in na koncu smrt del življenja, ki ga je potrebno sprejeti.

© Rok Mihevc

Spanec je boljši kot žganec

Pomemben faktor našega zdravja je kakovosten spanec. »A kaj, ko ga je pogosto premalo. Smo zelo neprespana družba. To se pozna že pri otrocih. Če se spomnim sebe, mi je bilo težko v družbi povedati, da na noč spim osem ali več ur, ker so vsi spali manj. Pa vendar naše telo potrebuje čas, da si odpočije.« Vsak dan naj bi ljudje odšli spat in vstajali ob istem času, saj le tako lahko telo razvije ritem, ki prinaša tudi kakovostnejši spanec.

Zdravje služi temu, da lahko živimo polno in vitalno življenje. Vsak posameznik mora izbrati tiste vidike, ki mu najbolj ustrezajo, bodisi spanje, prehrano ali telesno aktivnost. Vse te spremembe, četudi majhne, prispevajo k boljšemu zdravju in boljšemu življenju.

Kolokvij
Bolnišnica Gemelli (photo: Vatican Media) Bolnišnica Gemelli (photo: Vatican Media)

Najnovejše informacije o papeževem zdravstvenem stanju

Tiskovni urad Svetega sedeža je novinarjem posredoval sveže informacije o zdravstvenem stanju papeža Frančiška. Najnovejše preiskave so pokazale, da ima obojestransko pljučnico. To pomeni, da ima ...

Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik) Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik)

Kaj smo dobili namesto Urada za verske skupnosti?

Oktobra 2023 smo dobili v Sloveniji nov oziroma spremenjen Zakon o verski svobodi. Z njim je ugasnil Urad za verske skupnosti, ki je deloval v sklopu Ministrstva za kulturo. Zato je bilo Službi za ...

Pokop s krsto (photo: pexels) Pokop s krsto (photo: pexels)

Izšel zbornik: Za pravico do groba

Pogovor o krščanskem in islamskem pokopu, ki smo ga 15. januarja letos pripravili na našem radiu je prebudil številne izzive, poslušalcem pa se postavljajo tudi nova vprašanja. Marsikdo se je ...