Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Vodni bivol (simbolična fotografija) (foto: PDF / Pixabay)
Vodni bivol (simbolična fotografija) | (foto: PDF / Pixabay)

Kako hud je izbruh slinavke in parkljevke v Nemčiji?

Kmetijstvo | 11.01.2025, 11:51 Robert Božič

Nacionalni referenčni laboratorij za slinavko in parkljevko Inštituta Friedrich-Loeffler je potrdil okužbo z virusom slinavke in parkljevke v čredi vodnih bivolov v okolici Brandenburga. Pristojne nemške oblasti so že vzpostavile nadzorne in zaščitne ukrepe, zaradi bolezni pa je med drugim zaprt tudi berlinski živalski vrt.

Na Inštitutu Friedrich-Loeffler izvajajo nadaljnje testiranje, da bi ugotovili natančno različico virusa, po prvih informacijah pa naj bi šlo za problematičen sev, ki je visoko patogen.

Nemške oblasti, ki so trenutno vzpostavile ožje in širše nadzorovano območje, na katerem se po prvih podatkih nahaja 14 kmetij, ki redijo parkljaje, mirijo, da gre pri slinavki in parkljevki za bolezen živali, ki se ne prenaša na človeka, torej ni zoonoza.

Virus se enostavno prenaša z živimi in neživimi prenašalci, zlasti z živalmi, katerih okužba je v inkubacijski dobi ali klinično obolelimi živalmi, najbolj problematično pa je, da se lahko po zraku širi tudi na velike razdalje.

Je pa to zelo nalezljiva virusna bolezen parkljarjev (govedo, ovce, koze in prašiči), okužijo in posledično prenašajo pa jo lahko tudi divje živali. Prav zato za preprečevanje in nadzor slinavke in parkljevke obstajajo zelo stroga mednarodna pravila. Okužene živali ni mogoče zdraviti, če je okužena ena žival v čredi, je treba vse kopitarje pokončati in uničiti.

Zadnji izbruh slinavke in parkljevke v Nemčiji je bil na Spodnjem Saškem leta 1988. O zadnjem izbruhu v Evropi so poročali v Bolgariji leta 2011. Pred tem je leta 2001 velik izbruh slinavke in parkljevke prizadel Združeno kraljestvo, kjer so morali pokončati več kot šest (6) milijonov živali.

Več boste slišali v jutrišnji kmetijski oddaji.

Kmetijstvo
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...