Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup
Venezuela (foto: Pixabay)
Venezuela | (foto: Pixabay)

Venezuelska opozicija neomajna v boju za demokracijo

Svet | 06.12.2024, 15:37 Andrej Šinko

Nagrado Sahorva za leto 2024 bosta sredi decembra prejela venezuelska opozcijska voditeljica Maria Corina Machado in novizvoljeni predsednik Edmundo Gonzalez Urrutia za prizadevanja v boju za demokracijo v Venezueli. O razmerah v tej državi in njunih prizadevanjih so pred podelitvijo nagrade spregovorili v današnjem Studiu Evropa.

Evropski poslanec Matej Tonin (EPP/NSi) je uvodoma povedal, da si opozicijska voditelja prizadevata za svobodo, čeprav se zavedata, kakšna so posledice v avtoritarnih režimih, kot ga v Venezueli vzdržuje dolgoletni predsednik Nicolas Maduro. »Nobena oblast ni večna, niti Madurova. Bistveno je, da je narod povezan in pripravljen na morebitne spremembe. Spremembe se lažje zgodijo, če ljudje vedo, kaj sledi in kakšna je alternativa,« je povedal Tonin.

Dolgoletni venezuelski voditelj Nicolas Maduro si je letos v senci obtožb opozicije o nepravilnostih na julijskih volitvah zagotovil tretji šestletni mandat na čelu države, toda opazovalci in številne države dvomijo v uradne izide. Evropski parlament in ZDA kot izvoljenega predsednika priznavajo Urrutio.

Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna) je ocenil, da je EU v odzivu pokazala enotnost, vendar vsi vzvodi, ki so na voljo v ZN in drugih institucijah, še niso bili izkoriščeni. »Zavzemam se za nadaljnji pritisk na režim in hkratno podporo opoziciji. Slovenija je nestalna članica Varnostnega sveta ZN in o tej temi bi se lahko več pogovarjali tudi na tem mestu,« je dejal Prebilič.

Evropski poslanec Branko Grims (EPP/SDS) je povedal, da je šla nagrada Saharova v prave roke. »Sporočilo Evropskega parlamenta je jasno. Socializem je največji vir revščine, trpljenja, uničevanja, sovraštva in zla na tem svetu. Vsi, ki se proti tem borijo, si zaslužijo nagrado,« je povedal.

»Ko razmišljamo o različnih konfliktih in državah, ki se soočajo z umanjkanjem demokracije, je to tudi naša bitka, ker verjamemo v idejo svobode, svobodnega izražanja in življenja, kar je eden od temeljev EU,« je v razpravi izpostavil evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD).

Machado si je lani zagotovila predsedniško kandidaturo opozicijske Demokratične enotne platforme, vendar so ji oblasti onemogočile udeležbo na volitvah, zato je kandidat opozicije postal Urrutia. V luči pregona se je umaknila iz javnega življenja, Urrutia pa se je po izdaji naloga za aretacijo zatekel v Španijo.

V razpravi je sodelovala Maria Voglar, ki se je rodila v Venezueli pred 73 leti in se pred leti vrnila v Slovenijo. Povedala je, da skuša pomagati skupnosti približno 150 repatriirancem in njihovim potomcem, ki so se prav tako vrnili v Slovenijo. »S strahom je težko živeti, zato bi se zahvalila Sloveniji, saj odkar smo se preselili sem, živimo v miru, brez strahu in svobodno. Lahko povemo, kar mislimo,« je dejala Voglar.

Prejemnika letošnje nagrade Saharov za svobodo misli, ki jo podeljuje Evropski parlament, bosta priznanje za prizadevanja za ponovno vzpostavitev svobode in demokracije v domovini prejela 18. decembra v Strasbourgu. Evropski parlament je nagrado Saharova že leta 2017 namenil političnim nasprotnikom venezuelske vlade, poslancem narodne skupščine in političnim zapornikom za pogum in prizadevanja za svobodo in blaginjo svoje države.

Svet, Politika, Sociala, Teme, Novice
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...