Papež na Cop29 pozval k odpisu dolgov revnih držav
Papež in Sveti sedež | 14.11.2024, 10:17 Marta Jerebič
Svetovni voditelji so včeraj na podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju predstavili različne vizije o tem, kako se spopasti s podnebnimi spremembami. Udeležencem je svoje sporočilo posredoval tudi papež Frančišek, ki je bogate države znova pozval, naj odpišejo dolgove revnim državam. Njegove besede je v Bakuju prebral vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin.
Papež Frančišek je ohranjanje stvarstva označil za eno najnujnejših vprašanj našega časa, ki je tesno povezano z ohranjanjem miru. Opozoril je, da gospodarski razvoj ni zmanjšal neenakosti, nasprotno, daje prednost dobičku in posebnim interesom na račun zaščite najšibkejših in prispeva k postopnemu poslabšanju okoljskih problemov.
Kultura spoštovanja življenja in človekovega dostojanstva
Ta trend je treba obrniti, je poudaril. Da bi to storili - da bi ustvarili kulturo spoštovanja življenja in dostojanstva človeške osebe - je po njegovih besedah treba razumeti, da škodljive posledice življenjskega sloga vplivajo na vsakogar.
Ekološki in zunanji dolg
V luči tega je pozval k novi arhitekturi financiranja, ki bo temeljila na načelih pravičnosti in solidarnosti. Bogatejše države je pozval, naj »odpustijo dolgove revnih držav, ki jih nikoli ne bodo mogle odplačati« in dodal, da sta ekološki dolg in zunanji dolg dve plati iste medalje.
Brezbiržnost je pajdašica krivic
Sveti oče je pozval tudi k ozaveščanju o okoljskih problemih. Ne moremo iti mimo in pogledati stran, je zapisal in opozoril, da je brezbrižnost pajdašica krivice.