Papeška komisija za zaščito mladoletnih objavila prvo letno poročilo
Papež in Sveti sedež | 29.10.2024, 13:42 Marta Jerebič
Papeška komisija za zaščito mladoletnih je deset let po ustanovitvi predstavila svoje prvo letno poročilo. Gre za zgodovinski mejnik in prvi korak v procesu zbiranja podatkov na tem področju. K temu je pred dvema letoma spodbudil papež Frančišek. Želel je, da komisija vsako leto predloži poročilo o tem, kaj Cerkev dela na področju preprečevanja in reševanja primerov spolnih zlorab in kaj je treba spremeniti, da bodo lahko pristojni organi ukrepali. Tokratno prvo poročilo med drugim poudarja, da bi morali cerkvene voditelje, ki niso ukrepali v primerih spolnih zlorab, umakniti s položaja. Izpostavlja pa tudi potrebo po dokumentu, kot je na primer okrožnica, ki bi govorila o zaščiti otrok in ranljivih odraslih v življenju Cerkve.
Predsednik papeške komisije za zaščito mladoletnih kardinal Seán Patrick O’Malley je prvo besedo namenil žrtvam spolnih zlorab ter se jim zahvalil za njihovo pogumno pričevanje.
»Zavedamo se, da ste verjetno naveličani praznih besed. Trpite in rane so nam odprle oči za dejstvo, da kot Cerkev nismo poskrbeli za žrtve, da vas nismo branili in da smo se uprli razumevanju, ko ste nas najbolj potrebovali. Nič, kar počnemo, ne bo nikoli dovolj, da bi v celoti popravili, kar se je zgodilo. Ampak upamo, da bo to poročilo in tista, ki bodo še prišla, pomagala zagotoviti trdno zavezo, da se ti dogodki v Cerkvi nikoli več ne bodo ponovili.«
Po besedah nekdanjega bostonskega nadškof mora Cerkev še veliko storiti na tem področju, med vprašanji novinarjev pa je kardinal O’Malley še poudaril, da nobena resna študija ni pokazala povezave med celibatom in duhovniško zlorabo.
Poročilo na 50 straneh povzema številne podatke z vseh celin in celo rimske kurije. Slednjo komisija spodbuja k bolj preglednemu postopku pri obravnavi primerov zlorab, zlasti kar zadeva dostopnost žrtev do informacij. Poročilo bo sicer vsako leto zajelo med 15 in 20 krajevnih Cerkva, katerih škofovske konference se bodo tisto leto mudile na obisku ad limina.
Komisija v tokratni prvi analizi ugotavlja, da nekatere cerkvene oblasti kažejo jasno zavezanost zaščiti mladoletnih, na primer v Nemčiji, kjer je Cerkev uvedla celovit in temeljit postopek preverjanja za duhovnike in laike, ki delajo z otroki.
Ponekod pa so šele na začetku prevzemanja odgovornosti za zlorabe in podatkov praktično ni, vlada zaskrbljujoče pomanjkanje struktur za reševanje primerov zlorab in spremljanje žrtev.
Zlasti v Latinski Ameriki, Afriki in Aziji nimajo zadostnih namenskih virov, zato komisija spodbuja k povečanju solidarnosti med škofovskimi konferencami. Nekatere so se že odzvale. Italijanska škofovska konferenca bo na primer za usposabljanje in mrežo strokovnjakov za zaščito na globalnem jugu namenila milijon evrov in pol.