Kot staremu papežu mi je dovolil narediti to, kar sem želel kot mlad jezuit
Papež in Sveti sedež | 18.09.2024, 14:02 Marta Jerebič
Papež je pri današnji splošni avdienci podal refleksijo na azijsko turnejo, s katere se je vrnil minuli petek, obiskal pa je štiri države: Indonezijo, Papuo Novo Gvinejo, Vzhodni Timor in Singapur. Zahvalil se je Bogu, da mu je kot staremu papežu dovolil narediti to, kar si je želel kot mlad jezuit – namreč biti misijonar v Aziji.
Zdi se, kot da 12-dnevna turneja po Aziji papeža Frančiška ni popolnoma nič utrudila, ampak prej poživila. Med potjo je pozdravljal ljudi in blagoslovil številne otroke.
O Cerkvi preveč razmišljamo samo evropocentrično
»Prvi razmislek, ki se spontano pojavi po tem potovanju, je, da smo pri razmišljanju o Cerkvi še vedno preveč evropocentrični oziroma, kot rečemo, »zahodni«. V resnici je Cerkev veliko večja kot Rim ali Evropa, in tudi bolj živa v tistih državah, kar sem izkusil ob srečanjih s skupnostmi, ko sem poslušal pričevanja duhovnikov, redovnic, laikov, zlasti katehistov. To so Cerkve, ki ne izvajajo prozelitizma, ampak rastejo s privlačnostjo,« je dejal papež.
V resnici je Cerkev veliko večja kot Rim ali Evropa, in tudi bolj živa v tistih državah, kar sem izkusil ob srečanjih s skupnostmi, ko sem poslušal pričevanja duhovnikov, redovnic, laikov, zlasti katehistov.
Bratstvo je dogovor na hudičeve zarote sovraštva in vojne
Papež je ob tem posebej omenil Indonezijo, najštevilčnejšo muslimansko državo na svetu, kjer je kristjanov le 10 odstotkov, katoličanov pa le 3 odstotke. A tam je dobil potrdilo, da je pot za kristjane sočutje in bratstvo. »Tam sem videl, da je bratstvo prihodnost, je odgovor na proticivilizacijo, na hudičeve zarote sovraštva in vojne, celo na sektaštvo.«
Papuo Novo Gvinejo, kjer različne etnične skupine govorijo več kot 800 različnih jezikov, je označil za model celostnega razvoja.
Za Vzhodni Timor, kjer je vera postala kultura in kjer več kot 60 odstotkov prebivalstva predstavljajo mladi, je dejal, da je tam vdihoval »pomladanski zrak«. Cerkev v Singapurju, ki sicer predstavlja zgolj manjšino, pa označil za Cerkev, ki ustvarja sožitje.
Bližina žrtvam poplav
Ob koncu splošne avdience je Frančišek znova pozval, naj ne pozabimo na Palestino, Izrael, Ukrajino in Mjanmar in druge kraje, kjer potekajo vojne. Svojo bližino je izrazil tudi žrtvam poplav v srednji in vzhodni Evropi, ter se ob tem zahvalil katoliški skupnosti in prostovoljcem, ki nudijo pomoč.