Slavi KoširSlavi Košir
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Meta PotočnikMeta Potočnik
Poslanka NSi dr. Vida Čadonič Špelič (foto: NSi)
Poslanka NSi dr. Vida Čadonič Špelič | (foto: NSi)

Posnetki napada na policiste le prebudili vlado, NSi predlaga korenite spremembe

Slovenija | 20.08.2024, 14:20 s. Meta Potočnik

Osnovna naloga države je zagotavljanje varnosti njenih prebivalcev in skrb za enakost pred zakonom. A nedavni napadi mladoletnih Romov na policijsko patruljo v Kočevju kažejo, da je duh že ušel iz steklenice. Tu so še napadi in grožnje kmetom ter prodajalkam v trgovinah. Vse to povzroča jezo in strah med prebivalci. V NSi zato vlado pozivajo, naj aktivno pristopi k rešitvam, sami pa ji predlagajo spremembe kazenskega zakonika za mladoletne prestopnike.

Kako zaščititi prebivalce?

Najprej povejmo, da je v sinočnjih Odmevih na RTV Slovenija minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar priznal, da razmere na Kočevskem niso dobre. Oba policijska sindikata ob tem zahtevata zakonske spremembe za zaščito policistov: »Potrjujem, da na Kočevskem razmere niso varnostno najboljše, vendar je policija s povečanjem policijske sile in povečanjem policijskih enot vzpostavila red in varnost za vse državljane, tako za romsko skupnost kot za preostale državljane.«

Ministra prehiteva NSi

Ob tem je minister napovedal preverjanje možnosti sprememb kaznovalne politike za mladoletne prestopnike. No, prehitela jih je poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, ki je pozvala vlado, naj poskrbi za varnost vseh državljanov in prisluhne županom in ljudem, ki živijo na območjih Dolenjske, kjer so romska naselja. »Za mlajše mladoletnike med 14 in 16 let zdaj ni mogoče predlagati kazni. Predlagamo, da se kazen mladoletnega zapora izreče, če so storili kriminalno dejanje, za katerega je zagrožena kazen tri leta v primeru odrasle osebe. To so kraje, vlomi, nasilništvo ali poškodovanje tujih stvari.«

Bi zakon doprinesel k zmanjšanju nasilja?

Ob tem je Čadonič Špeličeva opozorila na zlorabe romskih otrok s strani njihovih staršev: »Prepričani smo, da bi tak spremenjen zakon doprinesel k zmanjšanju mladoletniškega nasilja. Predvsem bi starši morali razmisliti, kdaj bodo pošiljali svoje otroke v ogenj, to je, v kriminal.«

Mladoletniški zapor

In kaj predlagajo za stare med 16 in 18 let? Trenutno zanje velja mladoletni zapor, če storijo dejanje denimo uboj, za katerega velja pet ali več let zapora. »Zdaj pa bi veljal mladoletniški zapor, če bi storili dejanje, za katerega je predvidena kazen enega leta. Torej namesto petih let v sedanjem zakoniku. Tu pa gre že za zelo težka kazniva dejanja kot sta uboj ali umor. Tu so še telesne poškodbe, hujše telesne poškodbe, velike kraje in škode na lastnini.«

Pozivi k samooboroževanju in samozaščiti

Ker takšna dejanja sprožajo strah in jezo med prebivalci, je že slišati pozive k samooboroževanju in samozaščiti, kar vladni predstavniki ostro zavračajo. Upajmo, da bodo zdaj storili vse, da bomo državljani lahko zaupali organom zagotavljanja reda in miru in sodstvu, ki mora pravno vse obravnavati enako.

Slovenija
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore blagoslavlja šolske torbe (photo: FB Stanislav Zore) Ljubljanski nadškof Stanislav Zore blagoslavlja šolske torbe (photo: FB Stanislav Zore)

Prvi šolski dan: predsednica in nadškof sta si edina

Prvi šolski dan je za večino otrok zaznamovan s posebnim vznemirjenjem in radovednostjo. Starši jim na njihovi poti želijo najboljše. Da bi to dosegli – znanje in dobra vzgoja – morata šola in ...

Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona) Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona)

Še ena francoska cerkev v plamenih

V cerkvi Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer na severu Francije, je v ponedeljek zgodaj zjutraj izbruhnil požar. Poškodovan ni bil nihče, zrušil pa se je zvonik cerkve.