Izseljenska nedelja poudarja pomen vere, kulture in identitete
Slovenci po svetu | 07.07.2024, 08:35 Matjaž Merljak
Že vrsto let prvo nedeljo v juliju posvečamo skrbi in misli na naše rojake, ki živijo po svetu, torej imamo tako imenovano izseljensko nedeljo oziroma nedeljo Slovencev po svetu. Škof dr. Anton Jamnik je pri Slovenski škofovski konferenci odgovoren za pastoralo zanje.
Ob izseljenski nedelji ga prevevajo misli hvaležnosti in veselja. Spomni se na srečanja z našimi rojaki, ki prihajajo iz različnih koncev sveta. Znano je, da vsako leto prihajajo maturanti iz Argentine tako imenovana Rast slovenske šole v Buenos Airesu, potem prihajajo rojaki iz Kanade, Amerike, drugih držav po svetu, evropskih držav. "Veselim se srečanje z njimi, predvsem, ker smo skupaj hvaležni za dar vere, za dar kulture, za dar naše identitete, zgodovine, iz katere rastemo. Hkrati pa, ko se srečujemo, drug drugemu dajemo korajžo, spodbudo, da bi živeli svojih korenin, da bi bili ponosni na državo Slovenijo, da tam, kjer živimo, ohranjamo jezik, kulturo, iskreno, pristno prijateljstvo z Bogom, krščanske korenine.
Ne glede, kje živimo, povsod je naša domovino, kjer rojaki ohranjajo jezik, kulturo ....
V današnjih časih so po besedah škofa Jamnika velik izziv rojaki mlajše generacije, ki gredo po različnih koncih sveta iz študijskih razlogov, zaradi dela ali podobno. "Predvsem sem to doživel tako na Švedskem kot tudi v Bruslju, ker sem bil pred nekaaj tedni in je bilo veliko mladih družin. Torej, tudi če gredo sedaj generacije v države po svetu, je prav, da so povezane med seboj oziroma so zelo hvaležni za to, da se lahko družijo, vsaj občasno pri sveti mašah, hkrati pa pripravljajo različne kulturne dogodke, srečanja. To jih povezuje med seboj, pa tudi ohranja močno povezavo, trdno povezavo s koreninami oziroma z domovino Slovenijo, državo Slovenijo." Škof Jamnik še dodaja, da je pomembno, da v svetu, kjer so spremembe zelo hitre, ohranimo svojo identiteto: "da vemo, kdo smo, od kod prihajamo, kaj je naš jezik, kaj je naša vera, kar nas povezuje med seboj in daje moči upanje in veselje preživetja v tem globalnem svetu."
Enkrat na leto se na ravni celotne Slovenije spomnimo naših izseljencev, najbrž pa je dobro in prav, da se jih spomnijo tudi v domačih krajih, torej v krajih oz. v župnijah, od koder so izšli v svet. Škof Jamnik ob tem dodaja, da ga povsod, kamor pride, sprašujejo po domačih krajih, pa čeprav so tam živeli njihovi starši ali stari starši ali celo prababice in pradedki. In ko pridejo v Slovenijo, te kraje tudi sami obiskujejo in odkrivajo.
Odkrivanje krajev svojih korenin ti da moči.
Slovenci smo majhni - po številu prebivalstva pa tudi po številu kvadratnih kilometrov površine naše države, ampak povsod puščamo sledi in opozarjamo nase. "Naši rojaki so zelo ustvarjalni, imajo velike talente na gospodarskem, kulturnem, znanstvenem področju ... Ne znamo jih vedno dovolj ceniti v državi Sloveniji, čeprav oni zelo radi z nami delijo svoje bogate izkušnje. Veliko na tem področju naredi Svetovni slovenski kongres, ki pripravlja strokovne konference."
Škofu Jamniku boste lahko prisluhnili v današnji oddaji Slovencem po svetu in domovini ob 17.00.