Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Tone GorjupTone Gorjup
Plinsko-parna enota (PPE-TOL) predstavlja največjo energetsko-okoljsko naložbo Energetike Ljubljana doslej. Omogočila bo 70-odstotno zmanjšanje uporabe premoga ter s tem pomemben korak v umikanju premoga iz Ljubljane in Slovenije. (foto: Energetika Ljubljana)
Plinsko-parna enota (PPE-TOL) predstavlja največjo energetsko-okoljsko naložbo Energetike Ljubljana doslej. Omogočila bo 70-odstotno zmanjšanje uporabe premoga ter s tem pomemben korak v umikanju premoga iz Ljubljane in Slovenije. | (foto: Energetika Ljubljana)

Slovenci odlični pri varčevanju z energijo

Hrana in okolje | 24.06.2024, 10:04 Robert Božič

Agencija za energijo je objavila, da smo po začasnih podatkih v Sloveniji lani dosegli 2296 gigavatnih ur prihrankov energije pri končnih porabnikih, kar je bistveno več, kot je zahtevano. Zavezanci za doseganje prihrankov energije so po zakonu dobavitelji električne energije, toplote, zemeljskega plina ter tekočih in trdnih goriv. Pri svojih končnih odjemalcih morajo z različnimi energetskimi storitvami in ukrepi dosegati čim večje prihranke energije.

Leta 2022 je bilo namreč prodalnih 47.723 GWh energije končnim odjemalcem, zato so morali lani doseči prihranke v skupnem obsegu 313 GWh.

Od vseh realiziranih prihrankov v sektorju pretvorbe, distribucije in prenosa energije so jih lani 88 odstotkov dosegli z izvedbo sistemov soproizvodnje toplote in električne energije. Razlog za to je izgradnja plinske parne enote toplarne v Ljubljani, s katero je bilo doseženih 81 odstotkov (1863,9 GWh) vseh lanskih prihrankov, je agencija objavila na svojih spletnih straneh.

Z izvedenimi ukrepi so se izpusti toplogrednih plinov znižali za 381.147 ton ogljikovega dioksida letno.

Na Agenciji za energijo še dodajajo, da po prihrankih sledijo sektor prometa z dodajanjem aditiva pogonskemu gorivu in sektor industrije s samooskrbo z električno energijo.

V zasebnem sektorju so največ energije prihranili z izvedbo sistemov za izkoriščanje odpadne toplote v stavbah, v gospodinjstvih pa z vgradnjo naprednih merilnih sistemov ter obračunavanjem energije v gospodinjstvih in storitvenem sektorju.

Z izvedenimi ukrepi so se izpusti toplogrednih plinov znižali za 381.147 ton ogljikovega dioksida letno.

Hrana in okolje
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«