Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Škof Anton Jamnik na tiskovni konferenci (foto: Boštjan Debevec)
Škof Anton Jamnik na tiskovni konferenci | (foto: Boštjan Debevec)

Škof Jamnik: Človek se ne sme postaviti na mesto Boga!

Novice | 01.06.2024, 00:10 Marjana Debevec

Slovenski škofje so v sredo predstavili izjavo, v kateri so poudarili, da sta tako evtanazija, kot samomor s pomočjo nedopustna. Spomnili so, da je po krščanskem razumevanju jemanje človeškega življenja vedno smrtni greh. Odgovor na strah pred trpljenjem je po njihovem prepričanju pospeševanje družbene solidarnosti ter hitrejši razvoj paliativne medicine. Svojo izkušnjo obiskovanja bolnikov je na tiskovni konferenci predstavil tudi škof Anton Jamnik.

Škof Anton Jamnik je podelil izkušnjo iz Hospica, ko mu je mlad bolnik povedal, da rad živi, kljub napredovali težko bolezni. Zato je po njegovih besedah pomembno biti blizu tistim, ki se poslavljajo s tega sveta, ohranjati njihovo dostojanstvo in narediti več za razvoj paliativne oskrbe na državni ravni.ž

Veliko besed, nič konkretnih dejanj

»Veliko besed, veliko vsega, konkretnih dejanj pa praktično nič. Torej, najprej naredimo vse, kar je v naši moči, za to, da pomagamo nekomu, da živi: od spočetja do smrti – dostojno živi.«
Božja ljubezen je človeka priklicala v življenje, zato človek nima pravice stopati na mesto Boga, sicer nastane kaos, je zatrdil škof Jamnik.

Nato je navedel dva načina pogleda na človeka. Prvi je etični. Kant je na primer zatrdil, da človek nikoli ne more postati sredstvo. »Človek namreč ni material. Človek ni predmet, o katerem se lahko pogaja: tako malo še živiš, ali ne živiš. Dostojanstvo človeka je sveto. In nima človek pravice posegati ne po življenju drugega, ne po svojem življenju.«

Levičarji pristajajo na skrajni kapitalistični pogled

Povsem drugačen pa je ideološki pogled na človeka, ko o tem, kaj je človek, odloča določena interesna skupina posameznikov. »Najbolj nevarno je – to smo poslušali tudi v nekdanjem marksističnem sistemu – da je človek primeren za bivanje samo, ali pa toliko vreden, kolikor koristi družbi. To je utilitarističen pogled na človeka.«

Po besedah škofa Jamnika gre za logiko skrajnega, podivjanega kapitalizma in liberalizma.

»Na to logiko, ki je skrajno liberalistična in kapitalistična, pristajajo vse mogoče nianse levičarjev, ki so polni socialnega čuta. Po drugi strani pa podpirajo postulat koristnosti.«
Škof Jamnik je še poudaril, da je pomembno predvsem biti s človekom, da ne bo nikoli sam.

Da ne bo nihče sam

»Želim, da bi vsakdo čutil, še posebej v najtežjih trenutkih, da ima človeka, da ima bližnjega, da ima družbo, da ima nekoga. Da nekomu lahko stisne roko. Da čim bolj omogočimo, da bi se vsakdo čutil sprejetega, potrebnega in da bi ohranjal dostojanstvo do zadnjega trenutka svojega življenja,« je še poudaril škof Anton Jamnik.

Novice, Referendumi 2024
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...