Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Pesem za dekleta na dan, ko se ptički ženijo ...  (foto: Klemen Gartner, Zavod Antona Martina Slomška)
Pesem za dekleta na dan, ko se ptički ženijo ... | (foto: Klemen Gartner, Zavod Antona Martina Slomška)

Fantje še pojo podoknice na Gregorjevo?

Slovenija | 12.03.2024, 10:27 Nataša Ličen

V Škofijski gimnaziji Antona Martina Slomška v Mariboru, ki smo jo obiskali ob Tednu katoliških šol, sledijo bogati dediščini, zavedajo se pomena njenega ohranjanja in zato že vrsto let gojijo tudi petje podoknice na Gregorjevo.

Aleš Marčič, ravnatelj Glasbene in baletne šole v Zavodu AMS, in Tadej Kušar, učitelj glasbe: »V današnji družbi ves čas poslušamo o tekmovanju, višja stopnja pa je povezovanje in sodelovanje. Mlade je treba podpreti in tudi s tovrstnimi gestami tradicije jih osveščamo o pomenu dobrih del in podpiranju naših prizadevanj.«

Dijaki škofijske gimnazije A. M. Slomška iz Maribora so takole danes na Gregorjevo zapeli dekletom, svojim sošolkam
Dijaki škofijske gimnazije A. M. Slomška iz Maribora so takole danes na Gregorjevo zapeli dekletom, svojim sošolkam © Klemen Gartner

V ozadju gregorjevega petja in koledovanj sta veselje in prijateljstvo, to tudi sporočamo mladim.

Tadej Kušar: »Vrsto let se na Gregorjevo zjutraj zbere skupina fantov in zapoje dekletom. Postavijo se na vsako stran šole, zunaj - pod okna, ter zapojejo ljudsko, kakšno veselo, ali ponarodelo pesem. Ker pojejo zunaj, so vesele pesmi deležni tudi mimoidoči, ki se sprehajajo pod Kalvarijo, pri odprtih oknih pa so dijakinje in dijaki, ki z zanimanjem in veseljem poslušajo.«

Teden katoliški šol. Pomagamo pri zbiranju sredstev za učence in dijake.

Na Vrabanski so bili jutranje podoknice ob Gregorjevem danes deležni tudi mimoidoči sprehajalci na Kalvarijo
Na Vrabanski so bili jutranje podoknice ob Gregorjevem danes deležni tudi mimoidoči sprehajalci na Kalvarijo © zams

Spremljajo jih tudi ptice, ki se že glasno oglašajo. Dijak Gal Prevoršek: »Najprej se kakšno uro prej zberemo v razredu, se uglasimo, zraven je vedno še kakšen instrument. Verjamem, da je v srcu vsakega fanta dekle, ki ji nameni pesem. Na Gregorjevo se že občuti pomlad, tudi občutki ob petju podoknic so lepi, ko prisluhne vsa šola in pridejo dijaki do oken in nas z veseljem pozdravijo. Seveda je posebej lepo, ko dekle fanta, ki jo nosi v srcu, še posebej lepo pogleda, ha, ha ... »

Vodja skupine prekaljenih »mačkov«, ki so včasih koledovali ves teden, mi je predal zvezdo in rekel: »Glej, Aleš, to zvezdo ti dam in ohranjaj tradicijo." Gesta je »zabetonirala« to zavezo.

Aleš Marčič: »Poleg Gregorjevega se ustavimo tudi pri Trikraljevskem koledovanju. Mlad fant, še ne štirinajst let star, sem pred sedemintridesetimi leti začel to tradicijo, ko je moj oče sodeloval v skupini vaških kolednikov. Zadeva me je navdušila, že ko sem jih opazoval med pripravami in poslušal na vajah, ko me je oče vzel s seboj. Sledilo je retorično vprašanje, bi bil zraven? Iz te prve izkušnje, prvega koledovanja, se je v mojem srcu zapisala zaveza, da je treba to tradicijo ohraniti. Najprej smo jo ohranjali skupaj s prijatelji iz vokalne skupine Liguster, potem pa tudi s koledniki Zavoda Antona Martina Slomška. Deset let na Zavodu zdaj že ohranjamo to tradicijo, s katero spodbujamo tudi dobrodelnost. Ljudje nas toplo in srčno sprejemajo, imamo toliko prekrasnih spominov, kar je še dodatna spodbuda za nadaljevanje. Zelo sem vesel, da tradicijo prenašamo tudi na mlajše rodove, sistematično smo to vpeljali medgeneracijsko. Imamo mlade kolednike v gimnaziji in v Dijaškem domu."

Z letošnjega Trikraljevskega koledovanja
Z letošnjega Trikraljevskega koledovanja © ZAMS

Lucija Fric, dijakinja: »Odpravimo se tudi na nadškofijo, v Slomškovo knjigarno, na Karitas, Teološko fakulteto UM in na še več drugih ustanov. Vsi nas sprejmejo odprtih rok. Pesmi ne spreminjamo veliko, sporočilo je pa vedno isto, veselo - da je med nami Jezus. Sama sem zvezda že tretje leto, imamo vedno tudi nekaj ostalih likov. Gostitelji že dobro poznajo pomen koledovanja. Z njim izkazujemo tudi vrednote, za katere se potegujemo na naši šoli in je tudi zato prav, da tradicija živi.«

Veselo razpoloženje na Gregorjevo
Veselo razpoloženje na Gregorjevo © Klemen Gartner

Teden katoliških šol 2024

V dneh do 15. marca vas vabimo, da prisluhnete številnim oddajam in rubrikam na Radiu Ognjišče, v katerih bodo sodelovali učenci, dijaki in zaposleni v katoliških zavodih:

- Sobotni iskrici
- študentski oddaji Kolokvij
- Pogovoru o
- Svetovalnicam
- rubrikam Ni meje za dobre ideje in Zakladi naše dediščine
- oddajam Življenje išče pot
- dijaški oddaji Mladoskop
- ter v številnim krajšim prispevkom o bogatem življenju, ki se odvija v katoliških zavodih in šolah.

Vsi, ki bi želeli darovati prostovoljni dar za pomoč učencem in dijakom iz socialno šibkejših družin, lahko kadarkoli med 8. in 17. marcem darujete s pomočjo QR kode v nadaljevanju in na sledeče načine:

  • svoj dar sporočite na telefonsko številko 051 246 671 in boste prejeli na dom položnico (vaš dar bodo zabeležili zaposleni in dijaki iz Zavoda A. M. Slomška);
  • v času koncerta Radia Ognjišče, v petek, 15. marca, od 19:30 do 22:30, lahko svoj dar sporočite na klicno številko 059 092 700
  • lahko pa svoj dar nakažete neposredno na TRR Martinove ustanove v Zavodu A. M. Slomška: SI56 2900 0005 3111 625 , sklic: SI00 2903. Naslov: Martinova ustanova, Vrbanska 30, 2000 Maribor. Namen: Teden katoliškega šolstva 2024.

QR koda za darovanje
QR koda za darovanje

Slovenija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.