Po več slovenskih krajih samoiniciativni protesti kmetov.
Slovenija | 09.02.2024, 16:16 Rok Mihevc
Po več krajih v Sloveniji danes potekajo protesti kmetov. Gre za njihovo samoiniciativno pobudo. Kot sta za naš radio povedala kmeta s Ptuja in iz Šentjurja, so proti nesmiselnim obdavčitvam, hitrim razlastitvam, želijo pa si dialoga in vključenosti pri sprejemanju kmetijske politike.
Kmet Jernej Klemenčič: Kmetijstvo novih davkov ne bo preneslo
Na Ptuju so se kmetje dopoldne zbrali na parkirišču centra Ptuj, je za naš radio povedal kmet Jernej Klemenčič. »Tri, štiri kroge smo naredili, miren opozorilni protest.«
Kmetje nasprotujejo novi kmetijski politiki, njihove zahteve so jasne glede prahe in novih davkov, ki jih kmetijstvo po njegovih besedah ne bo preneslo. »Ostro nasprotujemo postopkom hitre razlastitve, glede zadrževalnikov, cest, kolesarskih cest ... To se dogaja brez vednosti lastnikov kmetov. Smo proti uvozu cenene hrane in razvrednotenju slovenske hrane, proti nesmiselnim obdavčitvam, smo za spremembo zakonodaje, da bi javne ustanove kupovale le kvalitetno slovensko hrano.«
Kmet Žiga Jenšterle: Stvari smo vzeli v svoje roke
V Šentjurju se kmetje zberejo vsak petek zvečer, tokrat bo to peto srečanje. »S tem, da smo se na začetku zbirali manj množično, danes pa pričakujemo še večjo podporo. Smo se samoiniciativno odločili, ker so kmetijske organizacije premalo odločne pri teh protestih, smo zaenkrat stvari sami vzeli v svoje roke, protestiramo brez podpore organizacij,« nam je povedal kmet Žiga Jenšterle.
Kako odgovarja na vprašanje, zakaj protestirajo po napredkih pogajanj s kmetijsko ministrico, ki so bila v sredo? »To je super, s tem, da se nam kmetom zdi to bistveno premalo, so samo obljube. Mi bomo nehali protestirati, ko bo neka realizacija naših zahtev, ki pa so v tej pogajalski skupini preveč ozko začrtane, imamo tudi druge zahteve.«
Sicer pa se kmečki protesti nadaljujejo tudi po Evropi. V Španiji protestirajo že tretji dan zapored, včeraj so s traktorji blokirali več cest v državi. Pritisk stopnjujejo tudi kmetje v Italiji, ki žugajo z blokadami Rima in Sanrema.