Osrednji studio R Ognjišče
Igor Lukšič: Vloga katoliških medijev je državotvorna
Pogovor o | 25.01.2024, 10:54 Rok Mihevc
Na god sv. Frančiška Saleškega, zavetnika katoliških novinarjev, smo v oddaji »Pogovor o« govorili o novinarski klimi, neodvisnosti in profesionalizmu. Gostili smo novinarja Domovine Petra Meršeta in analitika ter nekdanjega politika Igorja Lukšiča. Spregovorila sta tudi o tem, zakaj je pomembno zrcaliti versko življenje tudi v medijih.
Peter Merše: Mediji lahko pomagajo k razumevanju vernih sodržavljanov
En vidik je čisto krščanski, saj imamo v družbi lep delež kristjanov in jim ta vera predstavlja pomemben vidik življenja, je dejal Peter Merše. »Za tiste, ki niso kristjani, pa je pomembno zato, da razumejo svoje sodržavljane, ki so. Če želiš v družbi sobivati in ne razumeš ničesar o nečem, kar za tvojega soseda bistveno določa njegovo življenje in identiteto, potem boš težko sobival s tem človekom.«
Za tiste, ki niso kristjani, pa so katoliški mediji pomembno zato, da razumejo svoje sodržavljane, ki so.
Pri tem ne govori samo o Katoliški cerkvi, meni, da je prav, da razumemo tudi druge verske skupnosti. Merše poudarja še eno vlogo, ta pa je, da se je naša kultura razvila na osnovi krščanstva. »Naše vrednote so nastale na teh judovsko krščanskih temeljih, zato nepoznavanje teh temeljev vodi v zaton in kulturno identitetno krizo. Velik del vrednot, ki jih imamo za splošno evropske ali demokratične, izvira iz tega krščanskega polja vrednot. Ko mi to povsem umaknemo iz družbe, izgubimo smisel. Naša kultura je v tem utemeljena. Če tega ni in to izvzamemo iz medijev, to razumevanje bistveno umanjka in dobivamo barbarstvo, kakršno se nam že na kakšnih področjih v Evropi in Sloveniji dogaja ravno zaradi tega umanjkanja.«
Igor Lukšič: Vloga katoliških medijev je državotvorna
Igor Lukšič pa je naglasil, da je vera privatna stvar, te privatnosti pa ne moraš živeti, če nimaš potrditve tudi v javnosti. »Nujno potrebuješ tudi to povezavo. Se pravi, da ti krščanski tisk in radio na nek način omogočata, da živiš na privatni način. Tukaj je dialektika med privatnim in zasebnim. Levosredinski del nad tem verskim življenjem in pomenom verskega tiska, radia in televizije, zamahuje z roko in ga zanemarja.«
Ta vloga, ki jo imajo krščanski oz. katoliški mediji pri nas, je neverjetno velika, državotvorna.
Lukšič še spominja, da je vedno več ljudi osamljenih, doma, zlasti so to starejši in je za njih pomemben stik tudi s tem delom njihove osebnosti, ki je verska in krščanska. »Ta vloga, ki jo imajo krščanski oz. katoliški mediji pri nas, je neverjetno velika, državotvorna. Zlasti nekateri jo preveč z levo roko skušajo odpraviti. Pravijo, da je to neka marginalna zadeva, ki za državo ni pomembna.«
Peter Merše in Igor Lukšič sta spregovorila še o digitalizaciji medijev, novi medijski zakonodaji, pritiskih ter odnosu med politiko in novinarstvom. Posnetek oddaje vam je na voljo tukaj.