Dr. Gregorčič in Videtič o neurju, politični jeseni, iskanju zdravstvenega ministra in novi upravi RTV
Slovenija | 22.08.2023, 13:34 Alen Salihović
Politiki so v minulih dneh pri soočanju z najhujšo naravno katastrofo stopili skupaj, kar je v takšnim primerih nujno, je za oddajo »Spoznanje več, predsodek manj« dejal politični komentator dr. Peter Gregorčič. Ob tem pa dodal, da takšne enotnosti ne pričakuje v politiki, ker po njegovih besedah zdrave demokracije niso nikoli enotne. O politični jeseni, v katero vlada Roberta Goloba vstopa poleg soočanja s posledicami neurij s številnimi odprtimi vprašanji, kot sta plačna reforma in iskanje ministra za zdravje pa tako Gregorčič kot komentator Miran Videtič več zavzetosti pričakujeta tudi od predsednice države Nataše Pirc Musar.
Enotnost ni nekaj, kar je vedno nujno potrebno in v kolikor bi to zahtevali, bi bila demokracija pod vprašajem, je uvodoma dejal Gregorčič: »Živimo v demokraciji in se malo bojim tega trenda v normalnih okoliščinah izven katastrof, ko mora biti narod enoten, da sploh preživi, da bi nas silili v to, da vsi enako mislimo in govorimo. Pred to ujmo se je začelo zelo veliko govoriti o neki spletni policiji, ki gre natanko v smeri enotnosti, to pomeni, da bodo drugače misleča sporočila na spletu in v medijih lahko kaznovana. To je siromašenje nekega naroda.«
Gregorčiča veseli, da je vlada takoj pristopila k soočanju s posledicami neurja, prav tako Videtiča: »Pri takšnih katastrofah naj vsak dela tisto, kar najbolje zna, oziroma za kar je poklican. V nobeni svoji izjavi nisem nikogar od vlade pozval naj primer za lopato. To je neumno, vlada naj dela tisto za kar je plačana in izvoljena oziroma imenovana. Torej naj išče na tem birokratskem polju čim boljše rešitve za ljudi. Hkrati pa sem zelo vesel, da se je del opozicije vendarle odločil z lopatami pomagati ljudem.«
V nobeni svoji izjavi nisem nikogar od vlade pozval naj primer za lopato. To je neumno, vlada naj dela tisto, za kar je plačana in izvoljena oziroma imenovana.
Bo pa precej zanima politična jesen, sta se strinjala sogovornika. Vendar drastičnih sprememb zaenkrat ne pričakujeta. Prvo od resnih vprašanj bo iskanje zdravstvenega ministra. »Ni problem očitno Danijel Bešič Loredan, ampak je bil ta sprememba premiera, da posluša nekoliko bolj skrajno levi del svojih dveh koalicijskih sopotnic, Levice in SD in predvsem ulico. To kaže na željo premiera, da politično preživi,« je dejal Videtič, Gregorčič pa spomnil na predsedniško kampanjo, ko je predsednica republike obljubljala, da bo še posebej skrbela za področje zdravstva: »Od predsednice republike, sedaj mineva dobrega pol leta njene vladavine o tem področju, ki je resnično urgentno, te obljube, ki je bila edina v resnici njena konkretna obljuba, razen, da se bo vedno oglašala, nisem še slišal. Osebno ne vidim nobenih rezultatov dela. Tukaj resnično pogrešam vlogo predsednice republike in jo tudi javno pozivam, naj vendarle nekaj stori, saj je v tem primeru nujno potrebna, da presežemo ta gordijski vozel med opozicijo in koalicijo.«
»Človek bi sedaj pričakoval, da pri inteligenci kot jo predsednica premore, bi pričakoval, da je tega učnega procesa konec in da bo vendarle začela delovati tako, da bo vsaj večina državljanov te države zadovoljna in da bo enostavno pozabila svojo ideološko plat,« pa je dejal Videtič.
V oddaji sta spregovorila tudi o strateškem vetu za preprečevanje sovražnega govora in novi upravi RTV Slovenija.