Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Dr. Gabriel Kavčič (foto: Rok Mihevc)
Dr. Gabriel Kavčič | (foto: Rok Mihevc)

Kaj o pridigi, ki jo spiše umetna inteligenca, pravi dr. Gabriel Kavčič?

Oddaje | 25.06.2023, 06:45 Marta Jerebič

Tiskovni predstavniki evropskih škofovskih konferenc so nedavno na srečanju na Cipru govorili tudi o umetni inteligenci, ki bo verjetno v prihodnosti zelo zaznamovala vse medije. Ob tem smo tiskovnega predstavnika Slovenske škofovske konference, dr. Gabriela Kavčiča, vprašali, kako bi Cerkev lahko izkoristila umetno inteligenco, saj nenazadnje program Chat GPT spiše zelo dobre pridige.

Dr. Gabriel Kavčič je Chat GPT preizkusil tudi sam, prav tako njegov dober kolega, ki je to ljudem tudi povedal v eni od slovenskih župnij. »Prebral je pol pridige in ljudi vprašal, če je v redu. 'Ja', so rekli. In jim je pojasnil, da je to umetna inteligenca. Tako da … ja .. osupljivo dobre pridige piše. Zelo dobro ve, da je treba reči 'dragi bratje in sestre' na začetku, kar jaz nikoli ne rečem, ko jaz pridigam. Pa da je treba 'amen' reči na koncu. Obvlada te zadeve. Je pa res, da če dobro preberemo te pridige, v bistvu nimajo globine. Program pove tisto, kar se največkrat pove in zaradi tega marsikaj pove tudi tako, da je zelo površinsko.«

»Malo za šalo, malo zares, program Chat GPT nam duhovnikom lahko pomaga pri tem, kako dolga mora biti pridiga,« nadaljuje dr. Kavčič. »Če vprašaš Chat GPT, naj ti spiše pridigo, bo ta pridiga imela pet odstavkov, od katerega sta prvi in zadnji odstavek pozdrav in zaključek. Vmes pa so trije odstavki, po jezuitskem pravilu tri točke. V tem smislu bi nam lahko veliko pomagal, vsebinsko pa nisem čisto prepričan, če je to to,« je še povedal dr. Gabriel Kavčič.

Tiskovnim predstavnikom je na Cipru o umetni inteligenci predaval prof. Paolo Benanti, moralni teolog in strokovnjak za bioetiko ter nevroetiko na Papeški univerzi Gregoriani v Rimu. Govoril je o spreminjajoči se vlogi novinarstva, vse večjih težavah z netočnimi in zavajajočimi informacijami ter vlogi algoritmov, ki imajo vse večji vpliv na javno mnenje.
Kot pravi dr. Gabriel Kavčič, se pri umetni inteligenci med drugim sproža vprašanje pristnosti komunikacije. »Včasih nisi več prepričan, s kom komuniciraš. Kakšno vlogo ima tu človek? Umetna inteligenca nas pri obvladovanju znanja prekaša, a ne zato, ker bi bila pametna, ampak zato, ker toliko ve. V bistvu je zelo neumna, ampak ima pa ogromno informacij, ki jih zna pravilno in po človeško skladati skupaj.«

Za medije bo umetna inteligenca predstavljala veliko težavo, ko bo šlo za fake news. Vsi se spomnimo tiste fotografije papeža Frančiška v puhovki. »Kljub temu, da so že vsi kdaj videli papeža Frančiška, je koga gotovo še zavedlo in je mislil, da je slika pristna. Če sliko še enkrat pogledate, pa vidite, da ni pristna po tem, kako je sveti oče neobičajno zravnan, posledice let se mu ne poznajo. Zdaj je že precej sključen, na tisti sliki pa stoji kot smreka.«

Dr. Gabriel Kavčič je opozoril še na t. i. pametne algoritme na vseh socialnih omrežjih, ki izbirajo, komu bodo kaj pokazali: »Ustvarjajo se mehurčki. Ko na primer pridem na Facebook, mi on avtomatično kaže samo tisto, kar že vnaprej ve, da bo mene zanimalo. Tako ne vidim druge plati, ostajam zaprt v neki zgodbi, s tem pa smo samo še korak stran od ekstremov v naši družbi.«

Vatikan je na morebitne etične dileme pri razvoju umetne inteligence začel opozarjati že pred leti. Nedavno je izdal tudi dokument na temo socialnih omrežij in umetne inteligence, ki ga trenutno SŠK še prevaja.

V oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve smo z dr. Gabrielom Kavčičem govorili še o drugih tematikah srečanja tiskovnih predstavnikov evropskih škofovskih konferenc na Cipru. Pogovoru lahko prisluhnete na tej povezavi.

Oddaje
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...