Tanja DominkoTanja Dominko
Sveča, pogreb, smrt, spomin (foto: Pixabay)
Sveča, pogreb, smrt, spomin | (foto: Pixabay)

Ogrin, Janša, Horvat in Maver ogorčeni nad ukinitvijo dneva spomina na žrtve komunizma

Novice | 17.05.2023, 13:58 Alen Salihović

»Težko najdem besede za oznako tega dejanja,« je po sinočnji spominski slovesnosti za žrtve komunizma na Trgu republike za Radio Ognjišče dejal predsednik SDS Janez Janša. Vlada, ki jo je vodil je lani sprejela nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Dejal je, da je bil vsak, ki je spremljal slovesnost na Trgu republike priča, da na slovesnosti ni bilo sovraštva, revanšizma ali maščevalnosti, kot so to zapisali v opravičevanju ukinitve dneva spomina na žrtve komunizma. Na ukinitev dneva spomina so se odzvali tudi predsednik Nove slovenske zaveze dr. Matija Ogrin, publicist dr. Aleš Maver in poslanec NSi Jožef Horvat.

Po besedah Janše gre pri odločitvi vlade, ki nima primere v zgodovini samostojne Slovenije za nekaj zelo zavržnega in podlega, kar še nobena izvršilna oblast v osamosvojeni Sloveniji ni naredila. »Dejstvo je, da nekdo, ki na ta način pljune na žrtve, na deset tisoče, na sto tisoče ljudi, ki so bili pomorjeni ali pa so trpeli v času komunizma žali vsako živo bitje, ki premor vsaj kanček empatije.«

Janša je še dejal, da gre pri odločitvi vlade za posmeh žrtvam in tudi za posmeh živim. »Gre za žalitev dostojanstva vsakega človeškega bitja, ki premore vsaj malo sočutja. Ko sem prvič slišal za te predloge, ki so bili objavljeni s strani SD sem mislil, da gre v tem primeru za izjavo Mladega foruma, ki je znan po malikovanju komunizma in totalitarnih sistemov in antisemitizma, no sedaj pa vidim, da gre za odločitev vlade, ki so jo očitno podprle vse koalicijske stranke in se s tem razglasile za ponosne naslednike zločina,« je bil kritičen Janša.  

Predsednik Nove slovenske zaveze dr. Matija Ogrin je o ukinitvi dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja v izjavi za Radio Ognjišče dejal: »Izražam predvsem obžalovanje, ker so s tem prizadeli mnoge že ranjene in v bolečem spominu trpeče ljudi, državljane Slovenije. Hkrati pa vidim v tem dejanju strah vladajoče politične elite, strah pred spominom na žrtve, na tiste trpeče, zamolčane, izginule, ki so izginili izmed nas in jih sedaj mukoma odkrivamo v breznih, in ki so jih njihovi lastni političnim predhodniki pobili in pahnili v globočino. To je obžalovanja vredno, ker je to korak daleč stran od sprave.« 

Kritičen je tudi publicist dr. Aleš Maver, ki je dejal, da je zaradi odločitve vlade besen: »Moram reči, da sem zelo žalosten, da ob tem čutim nemoč in ta nemoč prehaja tudi v bes, kar niso dobri svetovalci za neko racionalno razmišljanje. Ob tem se sprašujem, kako se morajo počutiti ljudje, ki so morali 50 let molčati o tem, kaj se jim je zgodilo.«

Poslanec NSi Jožef Horvat pa je dejal: »To kar je naredila Golobova vlada včeraj, ko smo se na predvečer današnjega spominskega dne spominjali žrtev komunističnega nasilja je perverzno dejanje, vredno vsega obsojanja in, če v diplomatskem jeziku rečem je to dejanje, ki je v nasprotju z našimi slovenskimi družbenimi normami.«

Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...