Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Suzana v najljubši uniformi (foto: Osebni arhiv)
Suzana v najljubši uniformi | (foto: Osebni arhiv)

Suzana Anžur: Brez pridnih rok gasilcev in gasilk, zdravega razmišljanja, spoštovanja, gasilstvo ne more delovati.

Via positiva | 09.03.2023, 18:00 Nataša Ličen

V Sloveniji so le štiri ženske zaključile izobraževanje za poklic gasilke. V operativnem sestavu gasilcev pa je Suzana trenutno edina. Na svoje delo je zelo ponosna. Z gasilstvom je povezana že vse od majhnih nog, pritegnilo jo je najprej prijetno druženje. Ker ji je bilo všeč, je ostala in gasilstvu ostaja zvesta že več kot trideset let.

Gasilstvo je sistem, ki je zelo odvisen od ljudi. Brez kolegialnosti, spoštovanja, sposobnosti timskega dela, vrednot, ki se žal v naši družbi izgubljajo, gasilstvo ne bi delovalo toliko časa.


Suzana: »Gasilstvo je način življenja. Vključena sem v poklicne kot prostovoljne strukture. Že v času študija se je pokazala možnost nekaj mesečne prakse med gasilci. S tem sem dobila vpogled, kaj to delo sploh pomeni in tako je padla dokončna odločitev, to je to, kar bi rada delala. Nisem za sedenje pred računalnikom in pisalno mizo, rada sem dejavna, zame je delo z rokami, da sem v dogajanju.«

Reševanje ob poplavi
Reševanje ob poplavi © Osebni arhiv

»Za vstop v gasilske vrste je treba doseči določene fizične norme, za razliko od vojske in policije, so med gasilci norme za fante in dekleta enake. Začela sem se intenzivno fizično pripravljati, prvič mi na preizkusu ni uspelo, a to me ni ustavilo. Le spodbudilo, ker sem videla, kje moram delati še več. Leto dni sem se še dodatno pripravljala in naslednjič uspela. Pred tremi leti sem podpisala zaposlitveno pogodbo in začela z delom.«


S svojim kužkom pomagava otrokom v vrtcu pri učenju in branju. Vključena sva v terapevtski projekt, ki daje zelo dobre rezultate. Obiščeva tudi starejše. Kužek je velik motivator.

Suzana je vključena tudi v plemenit terapevtski projekt spodbujanja k učenju, skupaj s svojim kužkom
Suzana je vključena tudi v plemenit terapevtski projekt spodbujanja k učenju, skupaj s svojim kužkom © Osebni arhiv

»Fizična pripravljenost je pomembna, saj že osnovna klasična oprema – čelada, jakna, škornji, hlače, cev, ročnik, dihalni aparat, tehta kar nekaj, nanese približno štirideset kilogramov, če prištejemo k tej še svojo telesno težo, je to za organizem kar zalogaj. Kondicijo je treba vzdrževati vso svojo kariero, saj si vsak želi dočakati pokoj v zdravem, fizično sposobnem stanju, da bo lahko užival tudi to obdobje svojega življenja.«

Suzana je tudi navdušena kolesarka.
Suzana je tudi navdušena kolesarka. © Osebni arhiv

»Pri gasilstvu težko jasno razlikujemo poklicno od prostovoljnega. Vedno želim novost, izboljšavo prestaviti v obe strukturi, zadnjih nekaj let smo intenzivno delali na prvi pomoči. Idej, kako delati bolje, je veliko. Radi bi širili dobre prakse med ljudmi, da bi bili bolje pripravljeni, če pride do nesreč. Delati na preventivi in osveščenosti, kaj lahko naredijo v izogib neljubih dogodkov ali, če do njih pride, da jih vsaj omilijo.«


Gasilec nikoli ne dela sam, vedno dela vsaj v paru. Gasilec mora poslušati, znati sprejemati navodila, nikoli delovati po svoje, mora zaupati.


»Gasilska brigada Ljubljana je v letu 2022 praznovala stoletnico obstoja. Veliko je bilo idej, kako to leto obeležiti. Bila sem med pobudnicami, da bi naredili nekaj za ljudi na področju preventive. Zastavili smo preventivno akcijo "Sto nasvetov za sto let", izbrali smo deset mesecev in v vsakem podali deset nasvetov za določeno področje, ki ga gasilci pokrivamo, januarja nasvete pri gibanju na poledenelih površinah, februarja o cvrtju, ker je to mesec pusta, marca nasvete ob obisku gora, aprila smo pripravili nasvete o požaru v naravi, maja smo se dotaknili prometnih nesreč, pri tem smo spodbudili k ustvarjanju reševalnega pasu na avtocestah, junija, kaj storiti, ko gremo na počitnice in skačemo v vodo ter podobno.«

Ljudje nočemo razmišljati, kaj vse se nam lahko zgodi, to misel odrivamo na stran. Zelo je prisoten tudi rek, da z mislijo na nesrečo, le-to kličemo. Gasilci pa razmišljajo ravno obratno. Suzana: »Kolikokrat slišimo reči ljudi: »Joj, ko bi jaz to vedel prej. Joj, ko bi to vedel, bi naredil drugače.« Prav iz tega vidika želimo ljudem ponuditi že vnaprej določene nasvete, da bi bili pripravljeni, če do česa pride. Da bi se znali prav odzvati in še več, da bi delovali preventivno in s tem pripomogli, da so nesreče sploh ne pride. Nasveti, posnetki s preventivnimi koraki, so objavljeni na posebnem YouTube kanalu. Naj služi ljudem, v dobro.«

Ob nesreči. Žal se ljudje premalokrat zavedamo, koliko bi lahko storili sami, preventivno, če bi se le osveščali in pridobivali znanja.
Ob nesreči. Žal se ljudje premalokrat zavedamo, koliko bi lahko storili sami, preventivno, če bi se le osveščali in pridobivali znanja. © Osebni arhiv

Via positiva
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...