Kaj dela škofovska konferenca in kaj od nje pričakujemo verniki?
Pogovor o | 23.02.2023, 08:23 Marta Jerebič
Ko se v družbi odpre neka vroča tema ali gre za že tisoči napad na Cerkev, se marsikdo vpraša, ali se bodo škofje kaj oglasili. V 30-letnem delovanju samostojne Slovenske škofovske konference, ki je bila ustanovljena 19. februarja 1993, je bila z izjavami najbolj dejavna Komisija pravičnost in mir.
Sicer pa je škofovska konferenca pester ustroj komisij in uradov, ki omogočajo, da krajevni škof lahko bolje opravlja svojo službo za svojo škofijo. O tem je v oddaji Pogovor o spregovoril predsednik Slovenske škofovske konference, novomeški škof Andrej Saje.
Vloga škofovske konference
Škofovska konferenca povezuje škofe v nekaterih skupnih projektih in pobudah. »Predvsem gre za pastoralne dejavnosti, liturgične knjige, pogovore npr. v odnosu do države, da skupaj zastopamo neka stališča, da ugotovimo, kaj so tista odprta vprašanja,« pojasnjuje predsednik Slovenske škofovske konference, novomeški škof Andrej Saje.
Koliko se škofe sliši?
Družba in mediji velikokrat pričakujemo, da se bodo škofje ob kakšnih aktualnih vprašanjih oglasili. »Ampak ni vedno primerno, tudi ni vedno prav, da se oglasimo, ker pogostokrat niti nismo pristojni ... Želijo slišati, kaj meni škofovska konferenca - včasih to povemo, presodimo, se posvetujemo. Če gre za vprašanja vere, pastorale, liturgije, človekovih pravic ali zaščite človekovega življenja, se ponavadi tudi oglasimo, če tako presodimo. Ne odzivamo pa se na vse, ker je včasih treba v določenih primerih pustiti, da govorijo tisti, ki so za to pristojni.«
Prihodnost Cerkve v Sloveniji
Škofovska konferenca novega tiskovnega predstavnika še išče, sredi aprila pa bo funkcijo generalne tajnice prevzela s. Marija Šimenc. Med nalogami tajništva je tudi priprava letnega poročila Katoliške cerkve v Sloveniji. In kakšna prihodnost se iz teh podatkov napoveduje Cerkvi v Sloveniji?
»Predvsem se napoveduje, da bodo v prihodnje večjo vlogo imeli laiki. Duhovnikov je vedno manj. Recimo, v novomeški škofiji vemo, da bomo v naslednjih desetih ali petnajstih letih izgubili skoraj eno tretjino duhovnikov. Vsak od nas ima zelo pomembno vlogo. Vsi krščeni smo poslani in povabljeni, da oznanjamo evangelij vsak na način, ki je njemu primeren in za katerega je sposoben.«
V oddaji Pogovor o smo govorili tudi o tem, ali je neodvisna komisija za zaščito otrok že začela delovati, kakšni so odnosi z državo in katere večje dogodke slovenska škofovska konferenca pripravlja v letošnjem letu. Vabljeni k poslušanju.