Dvojna merila pri soglasju k razpisu na vpis na fakultete
Slovenija | 01.02.2023, 07:42 Rok Mihevc
Univerze so v teh dneh v pričakovanju soglasja k razpisu za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe. Soglasje mora podati vlada, česar še ni storila. Kljub temu je visokošolski minister Igor Papič včeraj za TV Slovenija zagotovil, da bo soglasje dala pravočasno, v roku enega ali dveh dni. V razpisu sicer ni predvidenih dodatnih vpisnih mest za študij medicine, so pa za psihologijo in radiološko tehnologijo.
Kje bo razpisanih več mest kot do zdaj?
Razpis za vpis na dodiplomske in magistrske programe naj bi bil letos objavljen 3. februarja, torej v petek, čez dobra dva tedna pa so že informativni dnevi na fakultetah, visokih strokovnih šolah in akademijah. RTV Slovenija poroča, da je razlog za prelaganje izdaje soglasja k razpisu ureditev dodatnega financiranja dveh programov, kjer bo razpisanih več vpisnih mest kot do zdaj. Po Papičevih besedah bo to na študijskem programu psihologije na filozofskih fakultetah univerz v Ljubljani in Mariboru, in na študijskem programu radiološke tehnologije na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani.
Brez dodatnih mest na medicini
Ne bo pa povečanja števila vpisnih mest za študij medicine, je minister pojasnil za RTV Slovenija in dodal, da je težava predvsem v Ljubljani, kjer ima medicinska fakulteta prostorsko stisko. Da v tem študijskem letu še ne bodo mogli zagotoviti več vpisnih mest, saj gradnja novega kampusa še ni dokončana, je za omenjeni medij zatrdil tudi dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab.
Premier nezadovoljen s predloženim
A vrnimo se k vladi, ki je po navedbah Dela v četrtek prekinila odločanje o soglasju k razpisu, obema univerzama pa predlagala povečanje vpisa na programih psihologije in radiološke tehnologije. Nezadovoljen s predloženim naj bi bil predvsem predsednik vlade Robert Golob. Minister sicer obljublja, da bo vlada soglasje dala pravočasno.
Miro Haček: Situacija je praktično enaka kot v času vlade Janeza Janše
Politolog Miro Haček je o vsem tem v pogovoru za naš radio dejal, da je trenutna situacija praktično enaka tisti pod vlado Janeza Janše pred dvema letoma. »Takrat je predsednik vlade zahteval nek posvet, o tem, na katerih področjih bi bilo smiselno povečati število vpisnih mest in na katerih ne, zlasti se je šlo za poklice znotraj medicinskih ved. Tokrat pa je situacija malo drugačna, tokrat je predsednik vlade eksplicitno zahteval povečanje števila vpisnih mest na točno določenih programih.«
... tokrat je predsednik vlade eksplicitno zahteval povečanje števila vpisnih mest na točno določenih programih.
Kje so mediji in študentske organizacije tokrat?
V čemer gre po Hačkovem mnenju za poseg v avtonomijo univerze, od katere se zahteva povečanje števila mest, česar od vlade ne bi pričakovali, vsaj ne tik pred vpisnimi opravili. »Gre pa seveda za dvojna merila, najbolj lepo je to videti v osebi trenutnega ministra za visoko šolstvo, ki je bil takrat kot rektor kolovodja upora proti vladi, danes pa je v vlogi ministra mnogo bolj mil do praktično isto vrstne zadeve, hkrati pa vidimo, da ni medijskega pogroma in upora študentskih organizacij. Preostali rektorji so bolj ali manj tiho.«
Hkrati pa vidimo, da ni medijskega pogroma in upora študentskih organizacij. Preostali rektorji so bolj ali manj tiho.
Vtikanje v avtonomijo
Univerze so pri določanju svojih vpisnih mest po ustavi avtonomne in problematično je, dodaja Haček, če se nekdo na zelo izpostavljenem političnem položaju vtakne v to avtonomijo »in specifično zahteva brez neke jasne obrazložitve, zakaj javno povečanje ravno na teh dveh programih, kjer se lahko najbrž strinjamo, da gre za dva deficitarna poklica, ampak takih je v naši državi kar nekaj.«