Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Verski tisk (foto: Rok Mihevc)
Verski tisk | (foto: Rok Mihevc)

Turk in Rode o pomenu ohranjanja verskega tiska

Utrip Cerkve v Sloveniji | 15.01.2023, 09:00 Petra Stopar

Tretja nedelja v januarju je v Katoliški cerkvi posebej posvečena verskemu tisku, bliža pa se tudi 24. januar, ko obhajamo god zavetnika katoliških časnikarjev sv. Frančiška Saleškega. O pomenu in razmerah na področju verskega tiska smo v oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji govorili z direktorjem katoliške medijske in založniške družbe Družina Tonetom Rodetom in direktorjem Založbe Ognjišče Miho Turkom.

Verski tisk nam pomaga na novo odkrivati zaklade naše vere v sekulariziranem svetu

Po oceni Toneta Rodeta, direktorja Družine, ki že več kot 70 let izdaja tednik Družina, ima verski tisk znotraj katoliških medijev svetlo prihodnost. Opaža namreč, da se navkljub zelo dostopnim spletnim vsebinam in elektronskim medijem med ljudi, tudi mlajše generacije, vrača želja po otipljivem: »Zavedamo se pomembnosti odklopa in poglobljenega branja in to poglobljeno branje vseskozi revija Ognjišče in Družina ponujata in se seveda vseskozi prilagajata novemu bralstvu, skušata pristopati na nove načine.«

Po mnenju Miha Turka, direktorja Založbe Ognjišče, ki že 58 let izdaja revijo Ognjišče, je poslanstvo verskega tiska prinašati veselo oznanilo, je neke vrste oznanjevanje. Zelo pomemben del poslanstva pa je tudi prisotnost na terenu: »To, da lahko nekdo pride do medija ali konec koncev tudi do knjige. Opažamo tudi obisk naših knjigarn, sploh po obdobju covida, ko so bile zaprte.«

Miha Turk
Miha Turk © Benjamin Pezdir

Na vprašanje, kako je revija danes sprejeta med bralci, je Turk povedal, da je v času svojega izhajanja tudi Ognjišče po eni strani raslo, po drugi strani  pa se je moralo spreminjati in prilagajati tudi bralcem: »Primerjati, kaj je bilo nekoč ali kako je danes, ni smiselno, ker se ljudje spreminjamo, ker se spreminjajo številke, navade, vse. Toda eno stvar lahko rečem: Še vedno imamo relativno veliko zvestih bralcev, ki so hvaležni za to, da vsak mesec v našem primeru dobijo Ognjišče in lahko berejo tako na osebni ravni kot na družinski ravni, v smislu cele družine, da vsak mogoče nekaj najde notri ali pa vsak en del prebere. Ker si ne delamo utvar, da bodo vsi vse prebrali, kot je bilo morda nekoč, ampak naša želja je, da bralci čim več najdejo zase. Pred časom smo imeli primer, ko je Ognjišče en ali dva dni zamujalo zaradi višje sile, strojeloma v tiskarni. Koliko klicev je bilo takrat, z vprašanji, kaj je in zakaj Ognjišča še ni! Takrat smo videli, da dejansko jim zelo, zelo veliko to pomeni in je še vedno tako, kljub temu, da so mogoče številke manjše. Mi lahko rečemo, da imamo nekaj manj kot 30.000 izvodov tiskane naklade, okrog 28.000 se vrti v tem času, vendar je ljudi, ki berejo, gotovo več, saj si eden izposodi od drugega. To je treba gledati na družino. Številke niso, kot so bile mogoče nekoč, zaradi tisoč dejavnikov, ki se so zgodili vmes. Tisti, ki so, pa še vedno intenzivno to spremljajo. Vidimo, da ima revija še vedno neko večjo težo in tega smo veseli, da nismo kar eden izmed časopisov, ki ga ljudje dobijo in mogoče tudi takoj zavržejo, ampak da jim dejansko nekaj pomeni. Vidimo tudi, da jim ni nepomembno, kaj napišemo in smo veseli teh odzivov, se pravi, ljudje še vedno spremljajo in tega smo res veseli.«

Primerjati, kaj je bilo nekoč ali kako je danes, ni smiselno, ker se ljudje spreminjamo, ker se spreminjajo številke, navade, vse. Toda eno stvar lahko rečem: Še vedno imamo relativno veliko zvestih bralcev, ki so hvaležni za to, da vsak mesec v našem primeru dobijo Ognjišče.

In v čem se slovenski verski tisk razlikuje od tistega v tujini?

Marsikje so to pobude, ki jih financirajo škofovske konference ali lokalne Cerkve, zato imajo poleg oznanjevalne tudi neko vlogo uradnega, piarovskega glasila, pravi Rode, medtem ko se ljudje v Sloveniji zavedajo pomembnosti ohranjanja katoliških medijev, zato jih podpirajo. To je po Rodetovih besedah za Slovenijo blagoslov, »ker vidim, kako močno in vse bolj ljudje čutijo potrebo po tem, da te skupne imenovalce ohranjamo in podpiramo, da vse, kar je vredno, nekaj stane in da smo tudi pripravljeni dati nekaj v skupno, da ohranjamo te zdrave medije in orodja«.

»Ne delamo za dobiček, ampak zaradi vsebine, ki jo imamo in bi radi do ljudi prišli. Pri tem moram reči, da so v preteklosti duhovniki za Družino in za Ognjišče veliko naredili v smislu, da so ju širili po župnijah,« pa še poudarja Turk.


Direktor Družine Tone Rode
Tone Rode © Katoliška Cerkev

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete v oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji.

Utrip Cerkve v Sloveniji
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...