Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Maksimilijan Matjaž, Anton Jamnik, Alojzij Cvikl, Andrej Glavan (foto: )
Maksimilijan Matjaž, Anton Jamnik, Alojzij Cvikl, Andrej Glavan | (foto: )

Škofje o Benediktu XVI. (2.del)

Cerkev na Slovenskem | 05.01.2023, 07:17 Petra Stopar

Znano je, da je zaslužni papež Benedikt XVI. leta 2006 ustanovil škofije Celje, Novo mesto in Mursko Soboto, mariborsko škofijo pa povzdignil v nadškofijo z metropolitanskim sedežem. Imenoval je tudi več škofov.

Jamnik: Neverjetna preprostost

Benedikt XVI. je kot papež novembra 2005 za ljubljanskega pomožnega škofa imenoval Antona Jamnika. Ta ohranja Benedikta XVI. v najlepšem spominu. Meni, da je bil izjemen znanstvenik, po drugi strani pa mož trdne vere in ljubezni do Boga. Z njim se je prvič osebno srečal v Rimu, le nekaj mesecev po svojem imenovanju: »V spominu mi je ostala samo njegova neverjetna preprostost, ob njem smo tudi vsi začutili nekaj svetega. Tudi besede, ki nam jih je povedal, so bile besede upanja, predvsem tudi, kako naj bomo res pastirji veselja in ljubezni, Božje ljubezni, ki se je razodela v Jezusu Kristusu.«

Škof Anton Jamnik
Škof Anton Jamnik © SŠK

Glavan: Znal je ohrabriti in potolažiti

Da je bil pokojni zaslužni papež zelo povezan z novomeško škofijo, saj so bili v času njegovega papeževanja za blažene razglašeni Alojzij Grozde in drinske mučenke, je za naš radio spomnil nekdanji novomeški ordinarij, škof Andrej Glavan. Od srečanj se mu je v spomin najbolj vtisnil pogovor z njim ob obisku ad limina leta 2008. »Sem mu malo potožil, da ni poklicev, da me skrbi, kako bo z novoustanovljeno škofijo. Sem rekel, prej smo imeli enega (duhovnika, op. a.), zdaj imamo tri, in takoj je rekel: 'Vidite, za dvesto procentov več.' Občudoval sem ga, kakšno upanje ima, kako zna ohrabriti in potolažiti,« pripoveduje škof Glavan in dodaja, da je bil pokojni Benedikt XVI. eden največjih teologov med papeži v zadnjih sto letih, velik in ponižen človek.

Škof Andrej Glavan
Škof Andrej Glavan © Rok Mihevc

Cvikl: V službi Boga predan do konca

Kot takšnega ga opisuje tudi mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl. Po njegovih besedah je bil zaslužni papež predan v službi Boga do konca, pa naj bo to na intelektualnem ali pastoralnem področju, in na koncu kot človek, ki je izgoreval in molil za Cerkev, je prepričan nadškof. O njegovem odstopu s petrinskega sedeža pa meni: »Problemi so se takrat zgrinjali eden na drugega in je sam čutil, da želi zaradi let to prepustiti drugemu. S tem je pokazal vso ponižnost, po drugi strani pa tudi odgovornost do Cerkve. Želel je, da se bo nekdo s svežimi močmi soočil s temi problemi, on pa bo kot molivec služil Cerkvi naprej.«

Mariborski nadškof Alojzij Cvikl
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl © STA

Matjaž: Spominjam se ga kot kardinala Ratzingerja

Celjski škof Maksimilijan Matjaž se Benedikta XVI. spominja kot kardinala Ratzingerja. Imel je to srečo, da se je srečal z njim v času njegove študija v Rimu. »Velikokrat sva se ustavila tudi ob osebnem pogovoru ob tematikah, ki so ga zanimale. Naredil je veliko povezavo med zgodovinsko kritično eksegezo, iz katere je izhajal, kot Nemec in nemški teolog, potem v to misel, ki jo je v mladosti zelo razvijal kot teolog koncila. Spomnim se pogovorov o raznih teorijah nastanka in je napisal knjigo o Jezusu, takrat je velikokrat rekel, da nam te teorije velikokrat hitro zameglijo bistvo. Ob stiku z njim sem razumel, kaj pomeni brati Božjo besedo v ključu hermenevtike vere. Za to sem mu neizmerno hvaležen.«

Škof Maksimilijan Matjaž
Škof Maksimilijan Matjaž © SŠK

BENEDIKT XVI. IN CERKEV NA SLOVENSKEM

Cerkev na Slovenskem je še posebej povezana s papežem Benediktom XVI., saj je leta 2006 preuredil cerkveno pokrajino z ustanovitvijo novih škofij v Celju, Novem mestu in Murski Soboti ter mariborsko škofijo povzdignil v nadškofijo z metropolitanskim sedežem. Imenoval je tudi več škofov: Antona Jamnika za ljubljanskega pomožnega škofa; Andreja Glavana za ljubljanskega pomožnega škofa in novomeškega ordinarija; Antona Stresa za mariborskega pomožnega škofa in celjskega ordinarija, nato za mariborskega nadškofa pomočnika in končno za ljubljanskega nadškofa; Marjana Turnška za murskosoboškega ordinarija, za mariborskega nadškofa pomočnika in za mariborskega nadškofa; Stanislava Lipovška za celjskega ordinarija, koprskega pomožnega škofa Jurija Bizjaka za krajevnega škofa iste škofije in Petra Štumpfa za mariborskega pomožnega škofa ter leta 2009 za murskosoboškega ordinarija.



Cerkev na Slovenskem
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...