Se po nadzoru v klavnici v Račah obeta sprememba zakonodaje?
Kmetijstvo | 16.12.2022, 15:36 Robert Božič
Inšpekcijski nadzor v klavnici v Račah se nadaljuje. Prvi izsledki kažejo, da je vsa oprema ustrezna in redno vzdrževana in tudi sicer postopki v klavnici potekajo po pravilih. Vsi zaposleni na klavni liniji imajo opravljena zahtevana izobraževanja, na voljo so jim tudi vsa navodila, in v klavnici obstaja tudi pooblaščenec za zagotavljanje varnosti pri zakolu.
Dr. Branko Podpečan, direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je dopoldne povedal, da so v klavnici v Račah takoj po prejetju posnetkov odredili izredni inšpekcijski nadzor, ki še traja.
Nepravilnosti na opremi in pravilih postopkov niso odkrili
Nepravilnosti na opremi in pravilih postopkov niso odkrili: »vendar se je na podlagi teh posnetkov izkazalo, da teh postopkov ne izvajajo tako, kot so si jih zapisali. Tukaj pa imamo na Inšpekciji za varno hrano problem. Mi na ta način dokazov za to ravnanje ne moremo dobiti, ker to ni zakonit način.«
Dr. Podpečan tudi opozarja, da inšpekcija ne more zagotavljati neprestanega nadzora nad načinom izvajanja postopkov v klavnici, njihovi inšpektorji ne morejo izvajati skritega snemanja, ko pa so prisotni vse seveda poteka po pravilih.
Kaj so naloge uradnega veterinarja v klavnici?
Po njegovem mnenju tega tudi ne more nadzirati uradni veterinar: »Ne moremo zagotoviti človeka, ki bo na tem delovnem mestu zagotavljal in opazoval, kako se izvajajo ti postopki, ker osnovna naloga veterinarja, ki je prisoten pri zakolu, je pregled pred zakolom in pregled po zakolu.«
S tem se ne strinja dr. Vida Čadonič Špelič, dolgoletna direktorica Uprave za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin, ki trdi, da tudi klanje spada pod nadzor uradnega veterinarja: » Pregled živali pred zakolom in pregled trupa po zakolu pomeni, da bi moral veterinar nadzirat vse procese. Tu ga očitno ni bilo...«
Direktor inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin dr. Branko Podpečan ob tem opozarja še na vlogo pooblaščenca za varnost zakola in dodaja, da bodo z namenom preprečitve takih dogodkov predlagali spremembo zakonodaje, ki naj bi to področje rešili na način da »ali se bodo ti postopki izvajali pod kamero, ali pa se bo določil neodvisen opazovalec teh postopkov..«
»Pooblaščenci so namreč zdaj uslužbenci podjetja, ki pa niso dovolj neodvisni ali samostojni, da bi lahko učinkovito preprečevali neprimerna ravnanja," je ocenil Podpečan in dodal: »Potrebno je, da se zakon o zaščiti živali spet odpre in omogoči inšpekciji, da lahko opravlja delo bolj učinkovito.«
KZ Rače: Poslujemo zakonito in skrbimo za varnost živali, hrane in kupcev
V KZ Rače so se, čeprav poudarjajo, da uradnih ugotovitev dosedanjega nadzora še niso dobili, oglasili s sporočilom za javnost.
V njem so med drugim zapisali: »Pojasnjujemo, da se v obratu nenehno redno izvaja notranji nadzor HACCP in UVVHR ter da smo podvrženi nenehnim pregledom, tudi inšpektorjev Evropske unije. To dejstvo pozdravljamo, saj se zavedamo pomena varne in kakovostne hrane ter pomena pravilne in humane izvedbe zakonodaje, ki se tiče zakola. V vseh letih naše dejavnosti vsi ti nadzori niso pokazali večjih nepravilnosti. Ugotovljene pomanjkljivosti smo nemudoma odpravili. Tako bo tudi tokrat. Nemudoma bomo odpravljali vse nepravilnosti ali pomanjkljivosti, če jih ugotovimo sami, UVHVVR ali katera koli druga za to pristojna organizacija. Podpiramo tudi vse morebitnespremembe zakonodaje, ki jih je danes omenila UVHVVR, saj si prizadevamo za stroge standarde na področju varnosti živali in naše hrane.«