Tomčevo skrbi, da levi evropski poslanci iz Slovenije niso glasovali proti Rusiji
Slovenija | 19.12.2022, 12:38 Alen Salihović
Evropska poslanka iz vrst Evropske ljudske stranke/SDS Romana Tomc je za Radio Ognjišče spregovorila o pestrem dogajanju v Evropskem parlamentu. Dotaknila pa se je tudi dogajanj v Sloveniji.
Romana Tomc je nadomestna članica parlamentarnega odbora LIBE za katerega se zdi, da se večino časa ukvarja s temami pravne države in svobode medijev. Kot gostja je sodelovala na konferenci o Aktu o svobodi medijev v Bruslju, na Evropski parlament in Komisijo pa redno naslavlja vprašanja o teh temah. Na vprašanje ali se je dojemanje tega, kar se dogaja v Sloveniji v tem času iz evropskega vidika kaj spremenilo je odgovorila: »Mogoče pa je res čutiti nekaj malega napredka. Ampak seveda je zelo težko kolegom, ki so zbrani iz različnih držav povedati in prikazati kaj se dogaja v Sloveniji. Velikokrat ne razumejo, da je kaj takega sploh mogoče.«
Nadaljevanju je spregovorila visoki inflaciji in energetski kriti ter kako državam članicam poskušajo pomagati z ukrepi, ki jih poslanci sprejemajo.
[KOMENTAR]
— RomanaTomc (@RomanaTomc) December 13, 2022
V Evropskem parlamentu še nisem poslušala nobenega predsednika vlade, ki bi se tako hvalil na osebni ravni kot se je dr. Golob. To ni bil državniški govor politika evropskega formata. 1/4
Nismo mogli mimo zelo preče teme, to so migracije. Odkar je vlada začela podirati ograjo na južni meji, je ilegalnih migrantov iz dneva v dan več. To prepoznavajo tudi v Bruslju. Pred kratkim je premier napovedal, da bo Slovenija skupaj s Hrvaško varovala schengensko mejo. Tomčeva je ob tem odgovarjala na vprašanje ali obstaja bojazen, da bi Slovenija postala migrantski žep, tudi zato, ker se krepi migratski tok po teko imenovani balkanski poti. »Če ne bomo pazljivi zagotovo bo. Mi se moramo takoj in ažurno odzivati na vse kar se dogaja na mejah.«
Evropska poslanka je bila kritična, da so resolucijo o tem, da se Rusijo razglasi za sponzorja terorizma podprli zgolj poslanci iz Evropske ljudske stranke, levi štirje pa so bili dva vzdržana, dva pa nista glasovala. »To je katastrofa in to je zelo glasno odmevalo v Evropskem parlamentu. Tukaj ni šlo za pomoto ali za en glas, ki bi se izgubil. Tukaj zelo skrbi dejstvo, da so vsi štirje poslanci iz leve strani, poslanci aktualne vladne koalicije in to je bilo opaženo. Sprejem te resolucije je neko dejanje simbolnega pomena, ogromna večina poslancev v Evropskem parlamentu tako iz leve kot iz desne smo glasovali za to resolucijo, naši štirje tega niso zmogli. Ali so se izmuznili, niso želeli glasovati, ampak mi vemo, kaj to pomeni. Enostavno niso zmogli te obsodbe. Mene zelo skrbi, da bi bila to usklajena, tudi vladna pozicija.«
Gre za odločitve povezane z vizumsko liberalizacijo. @Europarl_EN. Zanimivo bo spremljati, katera imena bodo prišla na dan. Za vse naj bo kazen stroga.
— RomanaTomc (@RomanaTomc) December 10, 2022
Da so med prvimi osumljenci socialisti, ni presenečenje. Dvolični, radi obsojajo, sami pa isti. #thalerhttps://t.co/GggDWnFuO4
Evropska poslanka je spregovorila še o super volilnem letu, ko smo volivke in volivci odločali o novi vladi, predsedniku republike, o novih predstavnikih na vrhu občin, pa tudi o treh tematskih referendumih. Sama je aktivno sodelovala v pripravi zares težko pričakovanega Zakona o dolgotrajni oskrbi. Ponovila je, da je bil sprejem zakona nujno potreben, da osnutek seveda ni popoln, da pa je zelo dobra osnova za nadaljnje dogovore. Skrbi jo, ker se bo sedaj izvajanje tega zakona zamaknilo, na slabšem zaradi tega pa bodo starejši.
Poleg poslanskega mandata je Romana Tomc tudi predsednica dobrodelne ustanove Ivana Cankarja, dobrodelne ustanove, ki že preko 20 let pomaga mladim na njihovi študijski poti. Tudi letos so izbrali več štipendistov, kot je bilo v začetku načrtovano. O tem koliko pa prisluhnite v pogovoru.