Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Gospodarstvo enotno: cene elektrike so previsoke (foto: Tanja Dominko)
Gospodarstvo enotno: cene elektrike so previsoke | (foto: Tanja Dominko)

Gospodarstvo v en glas: S tako ceno ne bomo konkurenčni!

Novice | 16.12.2022, 14:41 Tanja Dominko

V gospodarstvu so sicer zadovoljni, da je vlada pripravila zakon o pomoči gospodarstvu, a vendar poudarjajo, da ne zajema vseh subjektov in da so cene električne energije še vedno močno previsoke. Danes je kar osem delodajalskih organizacij nastopilo na novinarski konferenci in pozvalo vlado, naj jim prisluhne, saj bodo sicer podjetja postala nekonkurenčna, zaradi česar bo trpel tudi proračun.

Višja cena kot v Nemčiji, Italiji ...

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Tibor Šimonka je postregel z izračunom - slovenska podjetja so prejšnji teden v povprečju dobivala ponudbe za dobavo električne energije v višini 460 evrov za MWh, ob upoštevanju pomoči po vladnem zakonu to pomeni ceno 316 evrov. »To je še vedno bistveno bistveno višja cena, kot jo ima na primer naša konkurenca v Nemčiji, Italiji, Skandinaviji, Španiji, Portugalski, Franciji in tako naprej.« Spomnil je, da so se nekatere države odločile za kapico na cene energentov, to bi bila rešitev tudi za nas, zmogli bi denimo 200 evrov na megavatno uro. V ZDA je trenutno cena 70 evrov na megavatno uro, je navedel. Konkurenčnost Slovenije tako ni ustrezna. S tem se strinja tudi predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar in dodaja: »To kar sprejemamo danes v parlamentu, nikakor ne zadostuje in ne bo delovalo za slovensko gospodarstvo.«

Rezerv dobavitelji in trgovina nimajo več

S podražitvijo energentov se soočajo tudi trgovska podjetja. Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah je dejala, da rezerv dobavitelji in trgovina nimajo več. »Tako se nam ne obeta nič dobrega, na ena strani pritisk na stroške tako zaradi cene električne energije, tako zaradi buma cen, ki ga pričakujemo v mesecu januarju. Na drugi strani zaznamo padec potrošnje in pa seveda odliv kupne moči. To je slika, to je perspektiva slovenskega gospodarstva in seveda tudi trgovine v prihodnjem obdobju.«

Osem delodajalskih organizacij v en glas poziva vlado h kapici na cene električne energije
Osem delodajalskih organizacij v en glas poziva vlado h kapici na cene električne energije © Tanja Dominko

Vlada je v zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize zapisala tudi subvencije za čakanje na delo doma in skrajšani delovni čas. O tem je predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Marko Lotrič dejal, da bi morali to dvoje nasloviti v svojem zakonu, oba ukrepa se mu zdita potrebna in nujna. A, kot je opozoril, ju bodo podjetja lahko koristila le, če bodo hkrati upravičena do sofinanciranja cen električne energije. »Tukaj smo zgrešili eno armado obrtnikov in podjetnikov, ki imajo priključno moč do 86 kilovatov, na kar verjetno ni ob tem zakonu nihče pomislil.«

Ne bo alternative

Še bolj kritičen pa je bil predsednik Ameriške gospodarske zbornice Amcham Slovenija Blaž Brodnjak. Pravi, da bolj se ukvarjamo s tem, kdo bo koga varoval, kot pa z resnimi gospodarskimi vprašanji. Globalne dobavne verige se premikajo v Evropo in slovensko gospodarstvo je na te izzive pripravljeno. Toda »če cene elektrike ne bodo konkurenčne, temu ne bo tako. Še več. Slovenija ne bo samo stagnirala, imela bo zelo velike izzive ohraniti svojo konkurenčno sposobnost. In veliko sreče vam želim potem pri napajanju zavoda za zaposlovanje, ker bom seveda preselili ta strošek neposredno na proračun, ker bomo dejansko prilagajali obseg zaposlenosti. Ker ne bo alternative. Ko si enkrat umaknjen iz nabavne verige, se lahko boriš 10 let, da se boš vrnil v to nabavno verigo. To kolegi izvoznih dejavnosti vedo zelo dobro.«

Zagotoviti večjo samooskrbo z energenti

Podpredsednik Kluba slovenskih podjetnikov Jure Knez pa je menil, da bi morali v Sloveniji zagotoviti večjo samooskrbo z energenti. S tem se je treba začeti ukvarjati čim prej, ne pa to odlagati v leto 2024. In kaj konkretno pričakujejo od vlade? Po besedah Šimonke to, »da se absolutno zameji zgornja meja cene za električno energijo, po kateri so naša energetska podjetja dolžna dobaviti elektriko gospodarstvu.« Brodnjak hkrati dodaja, da »naj se v tem letu cene elektrike v Sloveniji zagotovijo na ravni nemških, če se že ne morejo seveda na kakih drugih.« Hrvaška je, kot pravi, uvedla razvojno in energetsko kapico. Zato se tja selijo digitalni nomadi iz celega planeta. »Mi smo pa nedavno še bolj obdavčili najbolj ambiciozne, ustvarjalne in svojim podjetjem ponujamo cene elektrike, ki so nekonkurenčne.«

Novice
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...