To so nevarna kadrovanja za demokracijo
Slovenija | 09.12.2022, 15:10 Alen Salihović
Afera političnih pritiskov na policijo še naprej odmeva. Potem, ko je policija na svoji spletni strani objavila delno anonimizirano poročilo v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava o pritiskih, ki ga je od njega zahteval premier Robert Golob, je včeraj pred medije stopila še ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar. Med razlogi za odstop je navedla, da premier Golob ni želel potrditi članov njene ekipe. Po zaostritvi odnosov pa je premier Bobnarjevi kot možnost za povrnitev zaupanja ponudil, da iz policije odpusti določeno osebo, na kar, kot je dejala, ni pristala.
Tatjana Bobnar zavrnila Golobove namige po kadrovanju
Vpliv politike na delo policije se po besedah v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava kaže pri zahtevah po kadrovanju in razrešitvah določenih oseb mimo pravil. Notranja ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar, ki bo odstopno izjavo posredovala danes, ko se vrne iz Bruslja, pa je včeraj med razlogi za napovedan odstop navedla, da premier Golob ni želel potrditi članov njene ekipe. »Slavko Koroš, moj predlog, da se imenuje za generalnega direktorja, ni bil niti uvrščen na dnevni red seje vlade, s pojasnilom, da bi morda na tem mestu želela imeti nekoga drugega, kar sem pač zavrnila.«
Zamera iz krogov predsednika vlade
Po zaostritvi odnosov je premier Bobnarjevi kot možnost za povrnitev zaupanja ponudil, da iz policije "odpusti določeno osebo", »ki nima nobene veze ne s protesti, ne s kakršnimkoli mandatom pridobljenim v preteklih dveh letih in ne, ker bi obstajali kakršnikoli razlogi, da je delal nezakonito. Po mojem mnenju se je zameril nekomu iz krogov predsednika vlade.« In to je tudi zavrnila. Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je na drugi strani zavrnila očitke o političnih pritiskih na delo policije nanizanih v dopisih Lindava Bobnarjeve. Generalnega direktorja policije na predlog notranjega ministra imenuje vlada, policija je le operativno samostojna in avtonomna, od politike pa ni tudi kadrovsko neodvisna, je dejala. Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar pa je ocenil, da z vabilom predsednika vlade generalnemu direktorju policije na pogovor ni nič narobe. »Da državljanom zagotovim, da danes ni nič nenavadnega v državi, da je sistem normalen.«
Če se bo takšen trend kadrovanja nadaljeval, je to lahko nevarno za demokracijo. Verjamem pa, da so dejstva dovolj trdna, da bi veljalo razmisliti o kakšni preiskavi oz. ovadbi.
Novinar Frelih: Nevarno kadrovanje
Novinar Domovine Rok Frelih je domnevne politične pritiske premiera Goloba označil za ironične. »Namreč na eni strani govoriti o depolitizaciji, na drugi strani pa na takšen grob način vplivati na kadrovanje v tako občutljivih strukturah kot so varnostni organi, je hkrati nekonsistentno in nevarno.« Po besedah Freliha je sporna tudi vzpostavitev nove policije enote namenjene varovanju predsednika vlade. Poteza ni strokovno utemeljena, obenem pa gre za korak v smeri prilastitve oborožene sile, saj se ta izvzema iz delujočega sistema in se podreja zgolj eni osebi. »Želje dr. Goloba niso v skladu niti z dobrim delovanjem varnostnega sistema niti z demokratičnimi standardi. Na drugi strani pa je Lindav pokazal veliko mero profesionalnosti in integritete. Če se bo takšen trend kadrovanja nadaljeval, je to lahko nevarno za demokracijo. Verjamem pa, da so dejstva dovolj trdna, da bi veljalo razmisliti o kakšni preiskavi oz. ovadbi.«