Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Marjana DebevecMarjana Debevec
Dr. Roman Lavtar, dr. Iztok Rakar, dr. Irena bačlija Brajnik in dr. Miloš Senčur (foto: ARO)
Dr. Roman Lavtar, dr. Iztok Rakar, dr. Irena bačlija Brajnik in dr. Miloš Senčur | (foto: ARO)

Lokalne volitve: V večini občin bomo župane dobili v prvem krogu

Politika | 17.11.2022, 14:56 Andrej Šinko

Občani bomo v nedeljo na lokalnih volitvah izbirali župane, predstavnike v občinskih svetih in krajevnih skupnosti. Volitve potekajo različno glede na velikost in druge posebnosti občine, v uporabi pa sta tako večinski kot proporcionalni volilni sistem. V približno 50 občinah je kandidat za župana zgolj en, v skoraj 60 pa dva, zato bo tam končni izid znan že po prvem krogu.

Večinski sistem volitev

Župani se volijo po večinskem sistemu. Če noben kandidat v posamezni občini v nedeljo ne dobi večine, se bosta kandidata z največ glasovi v drugem krogu merila 4. decembra. Večinski sistem se uporablja tudi za volitve občinskih svetov z največ 11 svetniki, kjer jih je 12 ali več pa je v uporabi proporcionalni sistem. Tam je možna tudi oddaja preferenčnega glasu, v občinah pa so razlike tudi v številu volilnih enot.

Pogoj spolnih kvot

Sistem volitev pa se še nekoliko zakomplicira. »V 20 občinah volivci volijo še predstavnika Romov, v devetih pa predstavnika madžarske in italijanske narodne skupnosti in ko vse to zmnožite dobite 11 možnih različnih kombinacij volilnih sistemov,« je pojasnil predstavnik ministrstva za javno upravo dr. Roman Lavtar. Stranke oziroma liste so morale pri vlaganju kandidatur upoštevati tudi pogoj spolnih kvot.

Dr. Iztok Rakar o specifikah lokalne ravni

 

Nekoliko posebna je tudi volilna tekma, saj je vezana na lokalno okolje in projekte, zlasti v manjših občinah pa je tudi bolj osebna. »Lokalna raven ima svoje specifike. Če gledamo kampanje so izrazito konkretne in ljudje so na ta način lahko motivirani, tako za kandidiranje kot odločanje o tem, katerega kandidata bodo podprli,« je poudaril dr. Iztok Rakar s Fakultete za upravo. Kljub temu imamo v več deset občinah zgolj enega kandidata, v šestih pa so se župani obdržali na stolčku vse od ustanovitve občin.

Če gledamo kampanje so izrazito konkretne in ljudje so na ta način lahko motivirani, tako za kandidiranje kot odločanje o tem, katerega kandidata bodo podprli.

Dr. Irena Bačlija Brajnik o strankarski neopredeljenosti

Zlasti v zadnjem obdobju se številni kandidati v tekmo podajajo z lastnimi listami in se tako odmikajo od političnih strank. »Visoka stopnja nezaupanja v stranke v Sloveniji že vrsto let vztraja. In to nezaupanje, ali to da si strankarsko opredeljen, se ne pretvori v politični kapital, ampak deluje proti vam,« je dejala dr. Irena Bačlija Brajnik s Fakultete za družbene vede.

Visoka stopnja nezaupanja v stranke v Sloveniji že vrsto let vztraja. In to nezaupanje, ali to da si strankarsko opredeljen, se ne pretvori v politični kapital, ampak deluje proti vam.

Dr. Miloš Senčur o dostojni kampanji

Pozitiven trend na lokalni ravni, je po besedah dr. Miloša Senčurja iz Združenja mestnih občin Slovenije, tudi vedno bolj dostojna predvolilna kampanja. Ta je delno posledica tega, da so kandidati vedno bolj pod drobnogledom javnosti. »Mediji pomembno prispevate k temu. Ker vsi vemo, da slabi zgledi vlečejo, dobri se umičejo. Ampak vsi si potem, ker so pod drobnogledom javnosti, prizadevajo narediti čim boljši vtis in posledica tega je dostojno ravnanje.« Kandidati tudi na lokalni ravni vse bolj uporabljajo tudi nove prijeme, zlasti socialna omrežja, ki pa še vedno imajo določene omejitve, saj ne dosežejo nekaterih volivcev, zlasti starejših, ki pa se praviloma pogosteje odpravljajo na volišča.

Politika, Pogovor o
Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Tekčeve jaslice (photo: visit-trzic.com) Tekčeve jaslice (photo: visit-trzic.com)

Tekčeve jaslice - tradicija iz roda v rod

V starem delu Tržiča, v neposredni bližini župnijske cerkve, se nahajajo posebne jaslice, katerih tradicija sega v leto 1935. Gospod Marjan Zupan, eden izmed skrbnikov teh jaslic, je z nami delil ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...