Tanja Oblak: Tudi gluhoslepi in slepi lahko kleklajo
Oddaje | 26.06.2022, 12:37 s. Meta Potočnik
Učiteljica klekljanja Tanja Oblak se je pred leti, ob romanju v Lurd v družbi slepe prijateljice, začela spoznavati s svetom ljudi, ki ne vidijo in takoj začela iskati načine , kako bi jim pomagala pri učenju klekljanja. In nastali so prvi izdelki.
Projekt "Brajica v čipkah" je bil prvič predstavljen na spletnem dogodku "Izobraževalni dnevi Društva specialnih in rehabilitacijskih pedagogov Slovenije" novembra 2020. V ta namen so naredili kratek filmček, v katerem je prikazanih vseh 25 črk brajlove pisave. Projekt je bil kasneje razstavljen v Slovenskem šolskem muzeju, nato v Slovenskem etnografskem muzeju in na Fakulteti za dizajn.
Ta projekt je Tanja Oblak predstavila tudi na letošnjem ljubljanskem čipkarskem festivalu v Križankah.
Klekljanje je umetnost slovenske kulturne dediščine
Četudi se zdi, da se naši prsti dotikajo le še ekranov, pa učiteljica klekljanja Tanja Oblak pove, da ni čisto tako. V preteklih letih je namreč izvedla številne tečaje in delavnice klekljanja, ustvarila pa je tudi odmevne projekte kot je npr. Slovenska zastava iz čipk. V Sloveniji je čipka vpisana v register kulturne dediščine državnega pomena.
Klekljanje ima pozitiven vpliv na duševno zdravje
Klekljanje in čipke, ponekod jim pravijo špice, ima v naših krajih dolgo tradicijo. Včasih so si ljudje s tem ustvarjanjem prislužili dodaten denar. Danes klekljanje pomeni predvsem učenje ročnega dela, druženje in veselje nad lepim izdelkom. Vse to pomaga krepiti duševno zdravje, je še prepričana učiteljica klekljanja Tanja Oblak.