Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Jordan Peterson na šuštarskem mostu v Ljubljani. (foto: Tatjana Splichal / Družina)
Jordan Peterson na šuštarskem mostu v Ljubljani. | (foto: Tatjana Splichal / Družina)

Katera pravila za življenje je Peterson tokrat izpostavil v Ljubljani?

Slovenija | 14.06.2022, 13:54 Marta Jerebič

Znani kanadski pisec, profesor in klinični psiholog Jordan Peterson je v sklopu svoje letošnje turneje v nedeljo znova obiskal Ljubljano. V Hali Tivoli je pred približno 3 tisoč udeleženci odgovarjal na vprašanja iz občinstva, ki so večinoma sestavljali mlajši moški. Mnogi med njimi so prav v Petersonovih govorih in knjigah, v katerih niza pravila za življenje, našli nov smisel svojega življenja.

Ne išči idealne partnerke, ampak sebe spremeni tako, da si bodo drugi želeli tvoje družbe. Kdor živi mentaliteto žrtve, živi v peklu. Ko služiš interesom drugih, služiš tudi lastnim interesom. To je nekaj Petersonovih misli, ki jih ob tokratnem dogodku izpostavljajo nerežimski mediji, režimski njegov obisk za zdaj ignorirajo. Morda preprosto potrebujejo nekaj dni, da bodo njegova stališča, v katerih zagovarja naravni red ter obsoja politično korektnost, levičarski aktivizem in neomarksizem, lahko obrnili v kritiko.

Direktor Družine Tone Rode, ki je leta 2018 organiziral prvi Petersonov obisk v Ljubljani in njegov prvi obisk v katerikoli državi, ki je bila za železno zaveso, je za naš radio povedal: »Jordan Peterson namreč pogumno, prilično ali neprilično, utemeljeno in dialoško v naši vse bolj nestrpni družbi sodobnemu zahodnemu človeku odpira pot za ponoven stik s svojimi kulturnimi in duhovnimi koreninami ter tudi še najbolj oddaljene ponovno približuje Svetemu pismu in spoštovanju vloge Cerkve tudi vseh drugih protestantskih in pravoslavnih cerkva in njenih tradicij.«

S tokratnega predavanja mu v spominu najbolj ostaja Petersonov poziv mladim, naj se aktivno vključijo v družbeno življenje, »naj bodo sooblikovalci skupnosti in to preko dela v javnosti, v politiki, civilni družbi in tudi v Cerkvi. Bogu hvala za takšne pokončne ljudi, ki javno utemeljeno in na ljudem razumljiv način odpirajo ključna življenjska vprašanja in jih ponovno usmerjajo k vrednotam, iz katerih so stoletja živeli naši slovenski predniki«.

Nova knjiga
Založba Družina je doslej izdala tri Petersonove knjige, čez nekaj dni pa bo izšla še knjiga katoliških avtorjev z ameriškega inštituta Word on Fire z naslovom Jordan Peterson, Bog in krščanstvo, ki njegovo misel kritično obravnava v luči katoliške vere.

Slovenija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...