Papež Frančišek: »Če bi Putin le odprl vrata ...«
Novice | 03.05.2022, 13:23 s. Meta Potočnik Robert Božič
»Po dvajsetih dneh vojne sem prosil kardinala Parolina, naj pošlje sporočilo Putinu, da sem pripravljen iti v Moskvo,« je v ekskluzivnem intervjuju za Corriere della Sera papež Frančišek pojasnil svoje stališče, da čuti, da mora pred odhodom v Kijev najprej obiskati Moskvo.
»Odgovora še nismo prejeli in še vedno vztrajamo, čeprav se bojim, da Putin tega srečanja v tem trenutku ne more in ne želi imeti. Zakaj se ta grozodejstva ne morejo končati? Pred petindvajsetimi leti smo doživeli isto stvar z Ruando.«
Ne trgovini z orožjem
V intervjuju je papež odgovarjal tudi na vprašanja o razlogih za vojno in trgovini z orožjem, ki po njegovem mnenju ostaja škandal, ki mu nasprotujejo le redki.
In dodal: "Ne vem, kako naj odgovorim na vprašanje, predaleč sem, ali je prav, da oskrbujemo Ukrajince," je razmišljal. "Jasno je, da se tam preizkuša orožje. Rusi zdaj vedo, da so tanki malo uporabni in razmišljajo o drugih stvareh. Zato se vodijo vojne: testirati orožje, ki smo ga izdelali. Malo ljudi se bori proti tej trgovini, vendar bi bilo treba narediti več."
Papež je v intervjuju pojasnil tudi še nekaj drugih vidikov prizadevanj Svetega sedeža za mir in zaustavitev stopnjevanja nasilja v Ukrajini: "Za zdaj ne grem v Kijev; čutim, da ne smem iti. Najprej moram iti v Moskvo. Najprej se moram srečati s Putinom. Sem pa tudi duhovnik, kaj lahko naredim? Delam, kar lahko. Če bi Putin le odprl vrata ...".
On this World #PressFreedom Day, let us #PrayTogether for the journalists who pay in person, with their lives or imprisonment, to serve this right. Special thanks to those who courageously inform us of the wounds of humanity.
— Pope Francis (@Pontifex) May 3, 2022
Srečanje s patriarhom Kirilom preloženo
Papež Frančišek je v intervjuju za Corriere della Sera odstrl tudi nekaj misli o zadnjem srečanju s patriarhom Kirilom prek Zooma, sredi marca.
Razumeti je, da je bil razočaran, ko je sogovornik pol srečanja porabil za to, da je opravičeval razloge za vojno in mu je dejal: »Brat, mi nismo državni kleriki, ne moremo uporabljati jezika politike, ampak Jezusov jezik. Mi smo pastirji istega svetega Božjega ljudstva. Zato moramo iskati poti miru, ustaviti ogenj orožja.«
Papež je tudi pojasnil, da sta se oba strinjala, da zaenkrat odložita že nekaj časa za junij načrtovano srečanje v Jeruzalemu.