Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Narava v barvah ukrajinske zastave (foto: Pixabay)
Narava v barvah ukrajinske zastave | (foto: Pixabay)

24. februarja sem se zbudil v novo resničnost, v njej se ne znajdem…

Oddaje | 16.03.2022, 15:27 Helena Križnik

24. februarja se je z napadom Rusije na Ukrajino zgodilo nekaj nepredstavljivega, je prepričan zgodovinar in politični analitik dr. Aleš Maver. Priznal je, da se je ta dan zagotovo zbudil v novo resničnost, saj je bil med tistimi, ki je do zadnjega upal in tudi javno trdil, da se režim Vladimirja Putina za to popolnoma neracionalno potezo ne bo odločil. Dodal je, da ima od takrat večino časa v grlu cmok, saj se v tej novi resničnosti ne znajde. Edino dobro stvar vidi v tem, da so zdaj razgrnjene vse karte, jasno je, kdo je kdo.

Padel je mit o Putinu, ki ga je zadnjih 20 let gradila njegova propaganda

»24. februarja je dokončno padel mit o Putinu kot razumnem politiku, strategu in mojstru geopolitike, ki ga je njegova propaganda skrbno gradila zadnjih 20 let,« je v oddaji Spoznanje več, predsodek manj opozoril dr. Maver. Ugotavljal je, da nimamo opravka s človekom, s katerim bi bilo mogoče razumno govoriti, ampak z nekom, ki sledi svojim blodnim fantazijam in jih poskuša uresničevati. »Pri tem se ne boji Boga in mu ni mar za človeka.«

Dr. Maver je spomnil, da smo to v evropski zgodovini že večkrat videli in doživeli. »Gotovo najizraziteje pred dobrimi 80 leti, ko je popolnoma enak vzorec ubral nek drugi voditelj, ki je prihajal bolj z Zahoda, iz Nemčije, Adolf Hitler.« Vzporednice so po njegovem mnenju neverjetne, saj še danes med drugim velikokrat slišimo, kako skuša Putin Rusom zgolj povrniti izgubljeno dostojanstvo. »To so popolnoma enake besede, s katerimi so ljudje v letu 1939 opravičevali Hitlerjevo politiko. Namesto takratnega boljševizma pa v Putinu mnogi vidijo branik pred zahodno dekadenco, pred razpadom vrednot na evropskem Zahodu in v ZDA.« A tako kot je bil takrat Hitler, je tudi Putin danes napačno zdravilo, je poudaril dr. Maver.

Kiril s podporo vojni v Ukrajini dokazal, da ni nič več kot dvorni uradnik

Vojno v Ukrajini je kot del boja proti grehu opisal vodja Ruske pravoslavne cerkve, moskovski patriarh Kiril. Sporočil je še, da naj bi služila vnovičnemu zbližanju bratskih narodov, in tako ponovil glavne točke Putinove propagande. S tem je moskovski patriarh po oceni dr. Mavra dokazal, da ni več neka relevantna duhovna sila in da ni nič več kot dvorni uradnik. »V največji preizkušnji svojega vodenja Ruske pravoslavne cerkve je na izpitu padel.«

Padla je tudi teorija, da je Ruska pravoslavna cerkev nadnacionalna. »S tem, ko se Kiril ni bil sposoben zavzeti za svoje ukrajinske vernike, je pokazal, da je taka Ruska pravoslavna cerkev, kot jo vodi, podaljšana roka povsem navadnega, brutalnega ruskega nacionalizma.«

Dr. Maver niti ne verjame, da bi moskovski patriarh lahko vplival na Putina, ki, tako je dodal, prav tako ni nikakršen branik pravoslavja in krščanskih vrednot, ampak nekdo, ki izhaja globoko iz sovjetskih temeljev, pri čemer mu je Cerkev bolj v napoto kot kaj drugega. »Če zanj ne bo več koristna, lahko sledi še kakšno presenečenje.«

Kako bo dogajanje na vzhodu Evrope zaznamovalo naše parlamentarne volitve?

Vojna v Ukrajini pušča posledice tudi zunaj njenih meja. Med drugim bo gotovo zaznamovala državnozborske volitve v Sloveniji. Kako? Nekoliko bo omilila domače petelinje boje, je ocenil dr. Maver. »Zdi se mi, da je prišlo v zvezi z vojno v Ukrajini do nekega soglasja tudi med ljudmi, ki smo v preteklih letih skoraj o vseh vprašanjih zastopali zelo različna stališča.«

Vojna v Ukrajini bo v naša življenja najbolj neposredno posegla s podražitvami. Te so, tako dr. Maver, neizogibne in smo jim že priča. »Seveda se lahko zgodi, da bodo ljudje krivdo za podražitve naprtili trenutno vladajočim strankam, kar bi lahko vplivalo na njihov slabši rezultat.« Lahko pa se zgodi, da bodo ljudje začeli tehtati, kdo bo Slovenijo kolikor toliko brez prask popeljal skozi krizo, če rožljanje orožja ne bo potihnilo in se bo celo razširilo. »To bi utegnil biti dejavnik, na katerega še pred dvema mesecema nihče ni niti pomislil, a tokrat lahko igra veliko vlogo. Če se slučajno Putinu izide načrt v Ukrajini, si ne smemo delati utvar, da bo to zadnja postaja.«

Na naše parlamentarne volitve bo vplival tudi prihod beguncev iz Ukrajine, je ugotavljal dr. Maver. Z upanjem ga navdaja ta trenutek, ko Slovenci še kažemo, da smo zmožni solidarnosti in dobrote, ko je to najbolj potrebno. »Ena od stvari, ki se je bojim, je, da če se bo vojna vlekla, bo tudi naša pozornost za trpljenje v Ukrajini vse manjša,« je opozoril dr. Maver.

Oddaje, Spoznanje več
Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan) Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan)

Slovo škofa Petra Štumpfa od murskosoboške škofije

V murskosoboški stolni cerkvi svetega Nikolaja so se z zahvalno sveto mašo poslovili od škofa Petra Štumpfa, ki bo po petnajstih letih vodenja tamkajšnje škofije konec tega tedna prevzel vajeti ...

Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP) Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP)

RKG bo v februarju zaprt. Kaj to pomeni za kmete?

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča vse kmete in druge uporabnike aplikacije za vodenje Registra kmetijskih gospodarstev, da ta v mesecu februarju ne bo dostopen. V tem času ...