Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Saša Rihtaršič, vodja razvoja in raziskav v Danfossu  (foto: Rok Mihevc)
Saša Rihtaršič, vodja razvoja in raziskav v Danfossu | (foto: Rok Mihevc)

Saša Rihtaršič: "Uspeh podjetja temelji na tem, koliko so delavci pripravljeni delati na sebi."

Via positiva | 17.02.2022, 18:00 Nataša Ličen

Profesor je rekel, to ste dobro pisali, toda v strojništvu ne boste uspeli, ker to ni za ženske. Takšno izkušnjo je imela naša sogovornica v prvem letniku študija strojništva in verjamemo, da žal ni edina. Tehnični poklici v družbi veljajo za bolj moško domeno. Vse več uspešnih žensk pa dokazuje nasprotno.

Vsak poklic je lahko za vsakogar. Naša sogovornica je že več kot dvajset let uspešna inženirka, vpeta v razvoj in raziskave. Pravi, da je treba spodbujati raznolikost v ekipah, po oddelkih, ne samo po spolih, tudi po starosti, saj to prinaša boljšo kreativnost, uspeh in tudi spoštovanje v družbi ter sprejemanje različnosti.

Spremembe so na splošno dobre, da se ne zasedimo in smo v počutju malo negotovi, ker je to potencial za razvoj.

Zelo dobre so tudi globalne ekipe, pravi naša sogovornica, Saša Rihtaršič, v pogovoru za oddajo "Via positiva" seveda to zahteva določene veščine sporazumevanja. Je pa res, da bližina da več, zato so občasno dobra tudi osebna srečanja, a se da na daljavo danes urediti veliko stvari. Tako fantje kot dekleta si moramo pri tem pomagati. Raznolikost v poklicih nas bogati. Tudi tega se moramo naučiti.

Velikokrat mladi ne poznajo raznolikosti poklicev, če v svojem osebnem okolju ni ljudi, ki bi določeno delo opravljali.
Velikokrat mladi ne poznajo raznolikosti poklicev, če v svojem osebnem okolju ni ljudi, ki bi določeno delo opravljali. © PixaBay

Kako se je Saša odločala za tehnični poklic?
»Že v osnovni šoli sem se odločila za naravoslovno smer, privlačile so me kemija, matematika, fizika, dosti bolj so mi bile pisane na kožo te vede od ostalih, čeprav sta me zanimali tudi zgodovina in geografija. Jasno sem vedela, kaj želim in o drugem sploh nisem razmišljala. Pri odločitvi za fakulteto pa vendarle še nisem imela povsem jasne vizije, vedela sem le to, da želim ostati v tehničnem, naravoslovnem delu, to mi je bilo vznemirljivo, tudi osebnostno mi je bližje. Če pogledam nazaj, sem si najbolj želela študirati fiziko, vendar sem se ustrašila, in prav tu bi rada spodbudila mlade kolegice, naj se ne bojijo, noben študij ali poklic ni pretežak. Sama danes vem, da bi zmogla.«

Moj pogled na zadovoljno žensko, osebo, je da se izpopolnjujemo na več področjih. Treba je imeti različne temelje, uspeh v službi, v družini, dobre odnose s prijatelji in dovolj fizične aktivnosti.

»Pri meni so se s časom zgradili vsi ti temelji, in mislim, da je celo pogoj za zadovoljstvo v službi to, da je tudi vse ostalo dobro postavljeno. Rada plavam, z možem redno pleševa, poleti pa veliko tečem. Ob tem tudi spoznavam nove ljudi, kar se mi zdi pomembno, treba je biti odprt za nove ljudi, nove stvari in nove izzive

Zakaj pa ne? Ženske lahko marsikaj doprinesejo v inženirstvo zaradi svojih lastnosti.
Zakaj pa ne? Ženske lahko marsikaj doprinesejo v inženirstvo zaradi svojih lastnosti. © PixaBay

Predsodki do deklet
»Prav velikih spodbud v tistem času punce nismo imele, ko smo se odločale za tehnične poklice. Še največja spodbuda smo si bile me same, med seboj. Ko sem se vpisala na strojno fakulteto, mislim da nas je bilo le pet deklet v letniku od tristopetdesetih študentov. V prvem letniku je bil zelo težek izpit matematike in na kolokviju sem bila med prvimi tremi najboljšimi in komentar profesorja je bil, no, saj to ste dobro napisali, toda uspeli v strojništvu ne boste, ker to ni za ženske. Takšno je bilo okolje mojega študija, tudi s strani kakšnih sošolcem so bili predsodki, vendar sem to vzela kot dodatno spodbudo in motivacijo. Verjela sem vase in bila pogumna.«

V prihodnosti bo velik izziv pridobivanje dobrega kadra. Proizvodnje se bodo selile tja, kjer bodo dobri kadri in ne več, kot je bilo včasih, kjer je poceni delovna sila.

»Čeprav sem v Danfossu že več kot dvajset let, vedno poudarjam, da je tako kot če bi zamenjala več služb, ker sem dejansko vsakih nekaj let zamenjala oddelek ali dobilo drugo nalogo, odgovornost. Spremembe so na splošno dobre, da se ne zasedimo in se počutimo tudi malo negotovo, ker je to potencial za razvoj. Naše področje v povezavi z daljinskih ogrevanjem je v tem trenutku zelo aktualno zaradi učinkovitosti in tudi nižanja ogljičnega odtisa, kar je tudi ena od naših vizij, prispevati k boljšemu, čistejšemu in varnejšemu okolju, za boljši jutri.«

Ženske v inženirskih poklicih lahko veliko doprinesejo zaradi svojih osebnostnih lastnosti.
Ženske v inženirskih poklicih lahko veliko doprinesejo zaradi svojih osebnostnih lastnosti. © PixaBay

Prisluhnite celotnemu pogovoru, naša sogovornica pravi, da imajo podjetja prihodnost v iskanju celostnih rešitev na trgu. Družba je žal zastavljena, da poudarjamo, kar ne deluje. Zato pa je na vsakem od nas, lansirati v družbo dobre zgodbe, dobre novice in dobre prakse. Prenesimo pozitivne zgodbe med vse.«

Via positiva
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Domen Kljun (photo: Rok Mihevc) Domen Kljun (photo: Rok Mihevc)

Klic dobrote še vedno odmeva. Do danes zbrali že...

Teden Karitas, ki je letos potekal pod sloganom »Poti do srca«, se počasi zaključuje. Osrednji dogodek - koncert Klic dobrote - ki ga je v sredo gostila celjska dvorana Golovec, je tudi letos v ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...

Mag. Martin Lisec, logoterapevt (photo: NL) Mag. Martin Lisec, logoterapevt (photo: NL)

Glas za zdravje je glas za življenje

Lahko skrbimo za vse - smo rekreativni, jemo zdravo in skrbimo za svoj čustveni odziv, pa nas življenje včasih preseneti. Če gledamo s psihološkega, duhovnega vidika, je zelo pomembno, pravi Mag. ...