Gabriel Kavčič: To ni nobena zmaga, dobro pa je ...
Svet | 16.02.2022, 14:22 Marta Jerebič
Italijansko ustavno sodišče je zavrnilo možnost referenduma, na katerem bi Italijani odločali o uzakonitvi evtanazije oziroma delni razveljavitvi člena kazenskega zakonika, ki prepoveduje »umor ob privolitvi«, za kar so aktivisti zbrali skoraj 1.200.000 podpisov. Pojasnilo je, da v primeru uvedbe evtanazije ne bi bilo mogoče ohranjati z ustavo zagotovljenega varstva človeškega življenja, zlasti pri šibkih in ranljivih osebah, ki bi lahko postale žrtve neprimernega izvajanja postopkov. A zgodbe še ni konec, opozarja moralni teolog Gabriel Kavčič. V poslanski zbornici na razpravo čaka zakon o pomoči pri samomoru. Boj za zaščito življenja se torej nadaljuje.
Moralni teolog Gabriel Kavčič meni, da odločitev ustavnega sodišča ni nobena zmaga. To bi bila, če bi začeli več delati na paliativni oskrbi in skrbi za bolnike. "Dobro pa je, da je bila sprejeta odločitev, ki na ustavni ravni priča o splošnem etičnem načelu nedotakljivosti življenja, ki zadeva vse, ne le kristjane ali vernike, na kratko - sodišče je povedalo, da se o človeškem življenju ne glasuje. Te teme so namreč strašansko zakomplicirane, in ko enkrat vrata priškrtneš, se ta prej ali slej odprejo na stežaj. Zato je treba o določenih vrednotah, kot je na primer človeško življenje, stalno razpravljati, a jih nikoli ne postaviti pod vprašaj. Nekaj takega je sklenilo tudi italijansko ustavno sodišče."
Kavčič o referendumski pobudi meni, da gre za t. i. bioetični populizem: »Poskuša se spreminjati temelje ne račun sicer zelo žalostnih zgodb ljudi. V bistvu se trpljenje mnogih poskuša izkoriščati za propagiranje težkih družbenih sprememb in etično nevzdržne, zelo nizke in na dolgi rok samouničujoče (zahodne) mentalitete.«
Kakšne posledice povzroča evtanazija tam, kjer je že uzakonjena? Predsednik društva Družinska pobuda Tomaž Merše pravi, da se starejši prebivalci iz Belgije in Nizozemske selijo v Nemčijo, kjer evtanazija še ni uzakonjena. »Obmejna območja so že zelo močno poseljena s starejšimi iz držav, v katerih se bojijo pritiskov svojcev. Raje so se preselili v države, kjer evtanazije še ni, da se izognejo tem pritiskom. To, da odrežeš svojo socialno mrežo in se preseliš, ni preprosto, še posebej za starejšega človeka - to pomeni, da so pritiski veliki.«
Več o tem tudi ob 17h, ko bo oddaja Pogovor o namenjena demografiji.