Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Vladimir Hrovat (foto: Jože Bartolj)
Vladimir Hrovat | (foto: Jože Bartolj)

Naš gost Vladimir Hrovat

Naš gost | 28.11.2021, 20:38 Jože Bartolj

Naš gost je bil glasbenik violinist, ustni harmonikar in skladatelj Vladimir Hrovat (aktualni 75 letnik, rojen 20. januarja 1947 v Zagrebu). Rodil se je v Zagrebu v družini slovensko-hrvaškega rodu. Ko je bil star sedem let, se je njegova družina preselila v Izolo, zatem na Reko in nato v Ljubljano. Že dedek je bil orglavec, oče trompetist, akordeonist in uspešen glasbeni pedagog. Vladimir se z glasbo ukvarja že od petega leta starosti ... V oddaji je z nami delil nekaj spominov na mladost, srečanja z glasbo, na svoje prve začetke ...

Študij violine je zaključil na Akademiji za glasbo v Ljubljani (1971, v razredu prof. Roka Klopčiča), kjer je med podiplomskim študijem prejel tudi študentsko Prešernovo nagrado za umetniške dosežke. Službo je začel kot violinist v orkestru Opere, Narodnega gledališča Ivana pl. Zajca v Reki (sezona 1965-1966), zatem pa je bil vse do upokojitve violinist v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija (1966-2008) … Zanimivo je, da je bil je tudi član različnih ansamblov zabavne glasbe: saj je med drugim igral klaviature, bas kitaro, banjo in druge inštrumente (1960-1980). Z nami je delil zgodbo, kako se je naučil igrati bas kitaro v tednu dni in nato igral v bandu v Hotelu Lev. Zdi se, da karkoli Vladimir Hrovat prime v roko, zazveni ...

Leta 1988 je začel redno koncertno dejavnost z mandolino in ustno harmoniko. In ustni harmoniki se Hrovat v zadnjih letih najbolj posveča. Pravi, da ta inštrument igraš dobesedno z dušo. Ponuja številne možnosti, ki so večini glasbenih poznavalcev še vedno neznane. Z ustno harmoniko se je prvič srečal pri 13 letih in nato ugotovili, da je uporabna tudi v resni glasbi.

Vladimir Hrovat in njegove številne glasbene plošče
Vladimir Hrovat in njegove številne glasbene plošče © Jože Bartolj

Leta 2013 je ustanovil koncertni ansambel ustnih harmonik Sorarmonica, ki je dosegel lepe uspehe na več mednarodnih festivalih ustnih harmonik po svetu.

Junija 2020 so ga prav zaradi glasbenega ustvarjanja z ustno harmoniko in zanjo, skupaj s Simono Perme (s katero zdaj ustvarja v duu Sorarmonica) uvrstili v ameriško knjigo THE WORLD'S BEST OF THE BEST AND MOST ILLUSTRIOUS, Men and Women. Vladimir Hrovat je tudi aktivni skladatelj, ki piše orkestrsko, zborovsko, komorno in solistično glasbo ter seveda številne priredbe za ansambel ustnih harmonik.

Zadnji odmevni dogodek pa je bila otvoritev njegove samostojne likovne razstave z mladostnimi deli, skratka je človek več talentov …

Naš gost
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.